Parkowanie prostopadłe - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym manewrze
Parkowanie prostopadłe potrafi być wyzwaniem, ale manewr ten powinien umieć wykonać każdy kierowca. Kiedy skręcać kierownicą przy parkowaniu prostopadłym? Kiedy zaparkować przodem, a kiedy tyłem? Jak krok po kroku wykonać parkowanie równoległe. Oto nasz poradnik!
- Co to jest parkowanie prostopadłe?
- Parkowanie prostopadłe przodem — jak je wykonać krok po kroku?
- Parkowanie prostopadłe tyłem — jak je wykonać krok po kroku?
- Parkowanie prostopadłe — kiedy skręcać kierownicą?
- Kiedy parkować prostopadle przodem, a kiedy tyłem?
- Parkowanie prostopadłe — najczęściej popełniane błędy
- Masz ubezpieczenie? Nie musisz martwić się o koszty naprawy szkody parkingowej!
- Podsumowanie
- FAQ
Co to jest parkowanie prostopadłe?
Parkowanie prostopadłe to manewr polegający na ustawieniu pojazdu prostopadle do krawędzi jezdni lub innego rzędu zaparkowanych samochodów. Jest to jeden z podstawowych manewrów na drodze. Umiejętność jego poprawnego wykonania bardzo często testowana jest podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy.
Opanowanie parkowania prostopadłego może być wyzwaniem dla początkujących kierowców, ale z czasem staje się ono łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tego manewru zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Parkowanie prostopadłe może być wykonywane tyłem lub przodem. Jak poprawnie wykonać te manewry? Oto praktyczny poradnik, który przyda się nie tylko początkującym kierowcom.
Może Cię zainteresować
Parkowanie prostopadłe przodem — jak je wykonać krok po kroku?
Jak wykonać parkowanie prostopadłe przodem? Zrób to powoli — pośpiech to zły doradca! Niekiedy niewłaściwe ustawienie się względem innego samochodu może sprawić, że uszkodzisz stojący obok samochód lub że zaparkujesz zbyt blisko i Ty, lub pasażer, wysiadając obijecie drzwi sąsiedniego pojazdu. Przestrzegaj więc poniższych kroków podczas wykonywania tego manewru.
Jak parkować prostopadle przodem? Instrukcja
Krok 1: Znajdź wystarczające duże miejsce parkingowe dla swojego samochodu.
Krok 2: Włącz kierunkowskaz i upewnij się, że możesz bezpiecznie rozpocząć parkowanie. Używaj lusterek bocznych lub kamery cofania, jeśli ją posiadasz, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca do wykonania manewru.
Krok 3: Jadąc powoli do przodu, gdy Twoje lusterko minie samochód, przy którym chcesz parkować, skręć mocno kierownicę w stronę wolnego miejsca parkingowego.
Krok 4: Dojeżdżając do krawędzi jezdni, prostuj kierownicę, aby auto ustawiło się równolegle do zaparkowanych pojazdów.
Krok 5: Sprawdź, czy zachowałeś odpowiedni odstęp między samochodami. Drzwi auta powinny się bez trudu otwierać.
Krok 6: Jeśli odległość jest niewystarczająca, skoryguj ułożenie samochodu, cofając go nieco i ustawiając ponownie.
Jeśli parkujesz na wzniesieniu, skręć koła w stronę krawędzi jezdni, aby zapobiec stoczeniu się samochodu. A gdy parkujesz w pobliżu innych samochodów, zwróć uwagę na ich lusterka boczne, aby uniknąć kolizji.
Parkowanie prostopadłe tyłem — jak je wykonać krok po kroku?
Parkowanie prostopadłe tyłem z reguły sprawia nieco więcej problemów. Czasem jednak ustawienie samochodu w ten sposób może okazać się niezbędne. Pozwala na szybsze wyjechanie z miejsca parkingowego, a do tego ruszając z miejsca parkingowego, masz znacznie lepszą widoczność. To szczególnie przydatne, gdy parkujesz przy ruchliwej ulicy. Jak wykonać parkowanie prostopadłe tyłem? Tu niezbędna będzie umiejętność jazdy po łuku do tyłu. Ten manewr zawsze testowany jest podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy.
Parkowanie prostopadłe tyłem — instrukcja
Krok 1: Znajdź wolne miejsce parkingowe, które jest wystarczająco duże dla Twojego samochodu. Pamiętaj, aby zostawić odpowiednią ilość miejsca z przodu i z tyłu samochodu, aby móc swobodnie wyjechać.
Krok 2: Zatrzymaj się przy wolnym miejscu, tak aby Twoje auto było ustawione prostopadle do samochodu zaparkowanego obok. Włącz kierunkowskaz, żeby dać znać innym, że zamierzasz zająć to miejsce.
Krok 3: Wrzuć bieg wsteczny i powoli jedź do tyłu, skręcając kierownicę w stronę wolnego miejsca parkingowego, dopiero gdy Twoje koła znajdą się na wysokości sąsiadującego samochodu.
Krok 4: Manewruj kierownicą, aby ustawić pojazd równolegle do pozostałych aut.
Krok 5: Dojedź do krawędzi jezdni i sprawdź, czy zachowana została bezpieczna odległość od samochodów po prawej i lewej stronie.
Krok 6: W razie konieczności ostrożnie skoryguj pozycję swojego pojazdu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Parkowanie prostopadłe — kiedy skręcać kierownicą?
Dla niektórych kierowców wyczucie przestrzeni między samochodami oraz intuicyjne prowadzenie pojazdu są trudne do opanowania. Zwłaszcza gdy przesiadają się do nowego auta lub gdy w ogóle dopiero zaczynają swoją przygodę za kierownicą. Wtedy często więc wraca się do trików, których czasem uczą na kursach na prawo jazdy instruktorzy. Jednym z nich jest wskazówka, kiedy skręcać kierownicą przy parkowaniu prostopadłym.
Kiedy skręcać kierownicą podczas parkowania prostopadłego przodem?
Skręć kierownicę w prawo lub w lewo — w zależności od strony, od której parkujesz — gdy lusterko Twojego pojazdu minie samochód, przy którym parkujesz.
Kiedy skręcać kierownicą podczas parkowania prostopadłego tyłem?
Skręć kierownicę w prawo (jeśli parkujesz po prawej stronie) lub w lewo (jeśli parkujesz po lewej stronie), gdy tylko koła Twojego pojazdu znajdą się na wysokości samochodu, obok którego parkujesz.
Kiedy parkować prostopadle przodem, a kiedy tyłem?
Kiedy już znajdziesz swoje miejsce parkingowe, rozważ, czy warto ustawić w nim samochód przodem, czy tyłem. Parkowanie prostopadłe przodem z reguły jest łatwiejsze do wykonania dla początkujących kierowców, bo nie wymaga cofania, co może być trudne w wąskich miejscach. Ale jeżeli wjechałeś przodem, będziesz musiał wyjechać tyłem. A to czasem może być trudne, zwłaszcza gdy zaparkowałeś przy ruchliwej ulicy i musisz potem włączyć się do ruchu. Z tej pozycji będziesz mieć ograniczoną widoczność. Kiedy więc parkować prostopadle przodem? Np. gdy parkujesz w wąskim miejscu i boisz się, że przy cofaniu stukniesz samochód obok. Parkowanie przodem jest też znacznie szybsze. Jeżeli więc chcesz zająć miejsce przy ulicy i nie chcesz wstrzymywać ruchu, lepiej parkuj przodem.
Z kolei parkowanie prostopadłe tyłem zapewnia jest szybsze wyjechanie z miejsca parkingowego i większą widoczność podczas manewrowania. Niestety jest trudniejsze do wykonania dla początkujących kierowców i wymaga więcej miejsca do manewrowania. Kiedy najlepiej zaparkować prostopadle tyłem? Jeśli chcesz szybko wyjechać z miejsca parkingowego lub masz małą widoczność do tyłu.
Parkowanie prostopadłe — najczęściej popełniane błędy
Nawet doświadczonym kierowcom zdarza się popełniać błędy przy parkowaniu prostopadłym. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów podczas parkowania prostopadłego oraz sposoby ich unikania.
1. Nieprawidłowe ustawienie się względem zaparkowanych samochodów
- Błąd: Parkowanie zbyt blisko lub zbyt daleko od zaparkowanych samochodów.
- Jak uniknąć: Użyj lusterek bocznych i kamery cofania, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca do manewrowania. Zachowaj bezpieczną odległość od innych samochodów.
2. Zbyt późne skręcanie kierownicy
- Błąd: Skręcanie kierownicy zbyt późno, co może utrudnić lub uniemożliwić prawidłowe zaparkowanie.
- Jak uniknąć: Skręć kierownicę w odpowiednim momencie, w zależności od tego, czy parkujesz przodem, czy tyłem.
3. Nieużywanie lusterek bocznych i kamery cofania
- Błąd: Poleganie tylko na wzroku podczas parkowania, co może prowadzić do kolizji z innymi samochodami lub przeszkodami.
- Jak uniknąć: Zawsze używaj lusterek bocznych i kamery cofania, jeśli ją posiadasz, aby uzyskać pełny obraz otoczenia.
4. Brak obserwacji otoczenia
- Błąd: Nie zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego, co może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa.
- Jak uniknąć: Obserwuj otoczenie przed, podczas i po zakończeniu parkowania. Upewnij się, że nie blokujesz nikomu drogi.
Masz ubezpieczenie? Nie musisz martwić się o koszty naprawy szkody parkingowej!
Parkowanie, a szczególnie parkowanie prostopadłe, może przysporzyć stresu nawet doświadczonym kierowcom. Zarysowanie innego samochodu lub uderzenie w ścianę garażu to zdarzenia, które mogą się przydarzyć każdemu. Na szczęście, posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia może uchronić Cię przed wysokimi kosztami naprawy.
Jeżeli podczas parkowania prostopadłego zarysujesz czyjś samochód, Twoje ubezpieczenie OC powinno pokryć koszty naprawy szkody u osoby trzeciej. Ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie, obejmujące m.in. koszty wymiany uszkodzonych elementów czy lakierowania. Pamiętaj, że OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu zarejestrowanego w Polsce.
A gdy podczas parkowania prostopadłego zarysujesz swój samochód, np. o ścianę, filar w garażu podziemnym lub inny samochód, a posiadasz ubezpieczenie AC, możesz zlikwidować szkodę w ramach tego ubezpieczenia. AC chroni Twój samochód przed skutkami różnych zdarzeń losowych, takimi jak kolizje, kradzieże, akty wandalizmu, a także uszkodzenia powstałe podczas parkowania.
W LINK4 możesz zlikwidować szkodę na swoim samochodzie z AC wybierając jeden z 3 wariantów w chwili zawarcia umowy:
- Wariant Warsztat — naprawiasz auto w dowolnym warsztacie, pod warunkiem że nie jest to ASO (Autoryzowany Serwis Obsługi), a do naprawy wykorzystywane są części oryginalne oznaczone symbolem Q.
- Wariant ASO — obejmuje naprawę samochodu w autoryzowanej stacji obsługi.
- Wariant Kosztorys — w tym wariancie otrzymujesz odszkodowanie w wysokości oszacowanej przez rzeczoznawcę. Możesz przeznaczyć je na naprawę pojazdu we własnym zakresie.
Wybór wariantu likwidacji szkody, dokonywany w chwili zawarcia umowy, zależy od indywidualnych preferencji klienta. Link4 oferuje elastyczne rozwiązania, aby każdy mógł wybrać opcję najlepiej odpowiadającą jego potrzebom.
Pamiętaj, że posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia to podstawa bezpieczeństwa każdego kierowcy. Ubezpieczenie OC chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim, a ubezpieczenie AC zapewnia ochronę Twojego samochodu.
Podsumowanie
Parkowanie prostopadłe to jeden z podstawowych manewrów, który każdy kierowca powinien opanować. Chociaż początkowo może sprawiać trudności, z czasem staje się on łatwy i intuicyjny. Podczas wykonywania manewru używaj lusterek bocznych. Pomocne mogą okazać się także czujniki parkowania lub kamera tylna, jeżeli Twój samochód posiada je na wyposażeniu.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu swojego samochodu! Wejdź na stronę LINK4 i za pomocą Kalkulatora online sprawdź wysokość składki za wybrane ubezpieczenia komunikacyjne. Ubezpieczenia możesz wykupić przez internet, telefonicznie — dzwoniąc pod numer 22 444 44 23 lub też spotykając się stacjonarnie z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: OC Skoda Superb, OC Dacia Sandero
FAQ
Czym różni się parkowanie prostopadłe od parkowania równoległego?
Parkowanie prostopadłe polega na zaparkowaniu samochodu prostopadle do krawędzi jezdni, podczas gdy parkowanie równoległe polega na zaparkowaniu samochodu równolegle do krawędzi jezdni.
Kiedy lepiej wykonać parkowanie prostopadłe przodem, a kiedy tyłem?
Parkowanie prostopadłe przodem lepiej sprawdza się w wąskich miejscach, jest łatwiejsze do wykonania dla początkujących i zajmuje więcej czasu. Parkowanie prostopadłe tyłem umożliwia szybszy wyjazd z miejsca parkingowego, ale wymaga więcej miejsca do manewrowania.
Jakie są najczęstsze błędy podczas parkowania prostopadłego i jak ich unikać?
Najczęstsze błędy:
- Nieprawidłowe ustawienie się względem zaparkowanych samochodów.
- Zbyt późne skręcanie kierownicy.
- Nieużywanie lusterek bocznych i kamery cofania.
- Nadmierne spieszczenie się.
- Brak obserwacji otoczenia.
Jak ich unikać:
- Używaj lusterek bocznych i kamery cofania.
- Skręcaj kierownicę w odpowiednim momencie.
- Parkuj bez pośpiechu.
- Obserwuj otoczenie przed, podczas i po zakończeniu parkowania.
Jak precyzyjnie określić moment skręcenia kierownicą podczas parkowania prostopadłego?
Przy parkowaniu prostopadłym przodem skręcaj kierownicą w prawo, gdy lusterko Twojego pojazdu minie samochód, przy którym parkujesz.
Z kolei przy parkowaniu prostopadłym tyłem, skręć kierownicę w prawo (jeśli parkujesz po prawej stronie) lub w lewo (jeśli parkujesz po lewej stronie), gdy tylko koła Twojego pojazdu znajdą się na wysokości samochodu, obok którego parkujesz.
Przeczytaj podobne wpisy

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
