Czyszczenie skóry samochodowej. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Skórzana tapicerka w samochodzie to marzenie wielu fanów motoryzacji. Jednak plama, która na niej się pojawi, zdecydowanie psuje efekt wizualny. Co szkodzi tapicerce ze skóry? Jak wygląda czyszczenie skóry samochodowej? Czy można zrobić to domowym sposobem? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
- Tapicerka ze skóry. Co jej szkodzi?
- Dlaczego regularne czyszczenie tapicerki jest ważne?
- Jak wyczyścić skórę w aucie domowym sposobem?
- Czyszczenie skóry samochodowej – o czym jeszcze warto pamiętać?
- Czyszczenie skórzanej tapicerki. Podsumowanie
- FAQ – odpowiedzi na pytania, jak czyścić skórę w samochodzie
Skórzana tapicerka uważana jest za synonim luksusu i wygody. Aby mogła służyć jak najdłużej i nawet po latach prezentować się tak samo efektownie – warto zadbać o jej regularne odkurzenie i odświeżenie. Jak i czym czyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem? I jak chronić obicie foteli Twojego pojazdu? Koniecznie poznaj te podpowiedzi!
Tapicerka ze skóry. Co jej szkodzi?
Uważa się, że tapicerka skórzana jest znacznie bardziej odporna na zanieczyszczenia niż welurowa oraz łatwiej usunąć z niej plamy oraz zwierzęcą sierść. Aby tak się stało, nie można doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej, która znajduje się na powierzchni materiału. Jej zadaniem jest zabezpieczenie tapicerki przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym, a także zmianami temperatury. W efekcie degradacji powierzchni chroniącej, skóra traci kolor, plamy pojawiają się coraz częściej, a z czasem dochodzi do przecierania się i pękania materiału.
Naturalna tapicerka skórzana to najdroższy rodzaj materiału, który znajduje się na siedzeniach samochodowych. Jej naturalne cechy sprawiają, że dobrze wchłania pot i jest materiałem oddychającym. Natomiast często zamiast niej wykorzystuje się ekoskórę, która – jeśli będzie wykonana z niskiej jakości tworzywa – szybko będzie się przecierać i pękać, a pod wpływem różnych płynów (w tym i potu) błyskawicznie plamić i zanieczyszczać.
Jest wiele czynników, które mogą szkodzić obiciu siedzień w Twoim samochodzie. Począwszy od tych całkowicie niezależnych od Ciebie, jak wilgoć, temperatura i ekspozycja na światło słoneczne, poprzez te, na które pośrednio mają wpływ Ty i Twoi pasażerowie (przecieranie ubraniami, pocenie się), a skończywszy na czynnikach całkiem od Was zależnych. Wśród nich wymienimy spożywanie posiłków w trakcie jazdy czy palenie papierosów wewnątrz pojazdu. To właśnie dlatego skuteczne czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego została wykonana, oraz tego, jak jest użytkowana.
Przeczytaj też: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku
Dlaczego regularne czyszczenie tapicerki jest ważne?
Właściwa pielęgnacja wnętrza samochodu sprawi, że będzie ono czystsze i bardziej higieniczne, a w efekcie przebywanie w aucie stanie się przyjemniejsze. Regularne czyszczenie skóry naturalnej pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, sierści zwierząt, resztek jedzenia, kurzu, roztoczy i innych zanieczyszczeń. To szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na alergie czy uczulenia, ale ładnie pachnącą, czystą tapicerkę doceni właściwie każdy kierowca czy pasażer.
Regularne odkurzanie wnętrza auta, a także usuwanie plam i pranie tapicerki we własnym zakresie lub w warsztacie pomoże odpowiednio zadbać o jej estetykę i higienę. Dzięki systematyczności zachowanie jej w doskonałym stanie na długie lata będzie znacznie łatwiejsze. Jak zatem pozbyć się zabrudzeń z foteli w samochodzie domowymi sposobami? Czytaj dalej, aby poznać sprawdzone metody.
Jak wyczyścić skórę w aucie domowym sposobem?
Musisz mieć na uwadze, jak długim procesem jest wyczyszczenie skóry w pojeździe. Domowe sposoby cechują się również tym, że może się zdarzyć sytuacja, w której przez pewien czas czyszczony fragment w samochodzie będzie nieznacznie odróżniać się kolorem od pozostałej części obicia siedzeń. Jeśli nie chcesz robić tego na własną rękę, nie musisz się obawiać – bez żadnych problemów znajdziesz w swojej okolicy odpowiednie serwisy. I choć zostawisz w nich auto na kilka dni, otrzymasz je z tapicerką perfekcyjnie wyczyszczoną oraz suchym wnętrzem.
Jeśli jednak zamierzasz sam zadbać o swoją tapicerkę w samochodzie, przeczytaj nasze porady. Czyszczenie obicia ze skóry rozpocznij od dokładnego odkurzenia pojazdu i siedzeń. Użyj silnego domowego sprzętu, który wciągnie wszystkie śmieci, brud i kurz. Pamiętaj, by zacząć tę czynność od podłogi, a skończyć na miejscach siedzących, aby nie przenosić nieczystości.
Gdy samochód jest już odkurzony, wówczas można przejść do głównego elementu procesu – czyszczenia skóry naturalnej w samochodzie domowymi sposobami. Oto kilka skutecznych metod, które pozwolą Ci wykorzystać do tego produkty, które z łatwością powinieneś znaleźć w swoim mieszkaniu.
Czyszczenie tapicerki z uporczywych plam domowymi metodami
Ocet z wodą w proporcji jednej łyżeczki na litr wody pomoże Ci pozbyć się uporczywych plam, które są efektem rozlania się na siedzeniu kawy i herbaty. Podobne właściwości będzie miał świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Z kolei płyn do mycia naczyń rozcieńczony z wodą będzie pomocny w walce z tłustymi zanieczyszczeniami, powstałymi w wyniku dotknięcia siedzenia ręką ze smarem samochodowym albo tłuszczem spożywczym. Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać płynu do naczyń w miejscu zabrudzenia zbyt długo, gdyż po wyschnięciu może powodować zacieki. Co ciekawe, zastosowanie wspomnianego roztworu jest też polecane do usuwania plam w przypadku tapicerki materiałowej.
Natomiast zabrudzenia masłem i margaryną najłatwiej usunąć wtedy, gdy zasypie się je talkiem, a po mniej więcej kwadransie odkurzy. Przebarwienia, zarówno na jasnej, jak i ciemnej skórze, a także te, które powstały w wyniku przetarcia dżinsami, wyczyści woda z mydłem glicerynowym. Do usuwania zabrudzeń, zwłaszcza tłustych plam, przyda się też mieszanka wody z szarym mydłem. Rozpuść je w letniej wodzie, a następnie przetrzyj tapicerkę miękką szmatką zasączoną płynem. Unikaj nadmiernego moczenia skóry, gdyż zbyt duża ilość roztworu wnika w głąb materiału i może go uszkodzić.
Czym czyścić trudne zabrudzenia na skórze domowym sposobem? Do ich usunięcia możesz też użyć sody oczyszczonej i soku z cytryny bądź kwasku cytrynowego. Wymieszaj te dwa składniki, tworząc gęstą pastę. Nałóż ją na plamę, delikatnie przetrzyj, a następnie pozostaw na kilka chwil i zetrzyj wilgotną szmatką. Na koniec posyp zabrudzenie sodą oczyszczoną. Pastę możesz też przygotować z samej sody oczyszczonej wymieszanej z wodą, bez dodatku soku z cytryny.
Metodą domową na usunięcie zabrudzeń jest też wykorzystanie mieszanki octu i oleju lnianego. Połącz je w równych częściach i nałóż na tapicerkę. Następnie przetrzyj miękką szmatką. W ten sposób usuniesz brud, nadasz połysk i naturalnie zakonserwujesz skórę.
Czyszczenie skóry naturalnej w aucie specjalistycznymi preparatami
Możesz także udać się na najbliższą stację benzynową lub do większego supermarketu w Twojej okolicy. Tam znajdziesz różnego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji samochodu, w tym środki, których zadaniem jest czyszczenie tapicerek. Ich zakup pomoże Ci skutecznie pozbyć się zabrudzeń i odbarwień nawet z trudno dostępnych miejsc oraz odświeżyć naturalną skórę.
Wśród nich możemy wyróżnić odplamiacze, które nanosi się na zabrudzone miejsca, pociera (co sprawia, że zaczynają działać substancje aktywne), a następnie wyciera delikatnie zmoczoną szmatką. Pianki nanosi się na zanieczyszczone punkty, a po odczekaniu odpowiedniego czasu i wyschnięcia jej – odkurza. Na koniec należy także wyróżnić spraye, którymi pryska się brud, wyciera szczotką, a na wszelki wypadek powtarza zabieg.
Pamiętaj, że nie masz pewności, jak na te bardzo popularne sposoby czyszczenia tapicerki zareaguje ta, która znajduje się w Twoim wozie. Warto przed użyciem w głównym miejscu zabrudzenia sprawdzić to w stosunkowo mało widocznym miejscu. Przed zastosowaniem specjalistycznych preparatów nie zapominaj też o dokładnym odkurzeniu wnętrza pojazdu.
Czyszczenie skóry w warsztacie
Czyszczenie skórzanych foteli w aucie możesz też zlecić profesjonalistom i oddać samochód do warsztatu. To łatwiejsza, ale nieco droższa alternatywa dla usuwania plam domowymi sposobami. Cena czyszczenia tapicerki ze skóry w warsztacie zależy przede wszystkim od obszaru, jaki chcesz wyczyścić. Koszt kompleksowego mycia przednich i tylnych foteli, podłokietników, zagłówków i boczków ze skóry wraz z impregnacją wynosi około 250-300 złotych.
Decydując się na to rozwiązanie, masz pewność profesjonalnego wykonania usługi – specjaliści wiedzą, czym czyścić różne rodzaje zanieczyszczeń. Dysponują też rozmaitymi preparatami, dzięki czemu poradzą sobie nawet z uciążliwymi, starymi plamami.
Zobacz także: Jazda na oponach zimowych latem. Czy jest bezpieczna?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Czyszczenie skóry samochodowej – o czym jeszcze warto pamiętać?
Wiesz już, czym czyścić skórę samochodową. Czyszcząc tapicerkę samemu domowymi sposobami, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim musisz być bardzo precyzyjny i dokładny. Jeśli użyjesz zbyt dużo siły, najprawdopodobniej wetrzesz drobne zabrudzenie jeszcze bardziej, a w związku z tym ich usunięcie stanie się znacznie trudniejsze. Podczas czyszczenia wykonuj ruchy od zewnątrz do wewnątrz plamy, dzięki czemu zmniejszysz prawdopodobieństwo jej roztarcia na większej przestrzeni. Rób to również tylko w jej obrębie. Staraj się także używać możliwie jak najmniej wody, aby tapicerka Twojego auta nie przemokła. Jeśli tak się stanie, możesz zobaczyć na niej jeszcze większą plamę niż tę, z którą aktualnie będziesz się zmagać.
Na zakończenie czyszczenia warto pokryć świeżo wyczyszczoną tapicerkę specjalnymi preparatami pielęgnacyjnymi. Wystarczy, że zaopatrzysz się w nie wcześniej, niezależnie czy stawiasz na domowe czyszczenie, czy używasz pianek, odplamiaczy lub chemicznych sprayów. Nałóż skromną ilość środka na delikatną szmatkę i na niewielkich fragmentach, punkt po punkcie, wcieraj go w obicie siedzenia, tak, aby nie ominąć żadnego miejsca.
Czyszczenie skórzanej tapicerki. Podsumowanie
Zabrudzona tapicerka ze skóry to zmora każdego fana motoryzacji. Jej zanieczyszczenie nie powinno być jednak dla Ciebie końcem świata! Jak zapewne widzisz po lekturze tego tekstu, masz wiele możliwości, aby sprawnie wyczyścić zabrudzoną tapicerkę. Możesz skorzystać z usług profesjonalnych firm, postawić na kosmetyki samochodowe, jakie bez problemu kupisz, np. na najbliższej stacji benzynowej. Pamiętaj, by stosować się do naszych rad i instrukcji zawartych na opakowaniach poszczególnych produktów.
Możesz także użyć produktów, które znajdziesz w swoim mieszkaniu. Domowych metod na pielęgnację skórzanej kanapy jest bowiem dość sporo. Czym czyścić fotele skórzane w samochodzie domowym sposobem? Szare mydło, rozcieńczony płyn do naczyń, ocet z olejem lnianym albo soda oczyszczona z sokiem cytrynowym to tylko kilka z prostych metod pozwalających na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń i przykrych zapachów w aucie.
A jeśli chcesz, żeby Twoja podróż była nie tylko przyjemna, ze względu na piękną i czystą tapicerkę, ale także bardziej bezpieczna i komfortowa, zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń w LINK4.
Na przykład, wybierając AC w LINK4, zyskujesz szeroki zakres ochrony w formule All Risks, co oznacza finansową ochronę Twojego auta od skutków wszelkich zdarzeń poza tymi wyłączonymi wprost w OWU. Możesz też wybrać jeden ze sposobów likwidacji szkody:
- ASO – naprawisz auto w Autoryzowanej Stacji Obsługi,
- Warsztat – oddasz samochód do naprawy do dowolnego warsztatu nieautoryzowanego,
- Kosztorys – rzeczoznawca wyceni szkodę, otrzymasz odszkodowanie i zdecydujesz o metodzie naprawy.
Warianty ASO i Warsztat możesz dodatkowo poszerzyć o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni, gdy Twój własny będzie miał wypadek i w efekcie będzie wymagał naprawy w warsztacie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Może Cię zainteresować
FAQ – odpowiedzi na pytania, jak czyścić skórę w samochodzie
Czym najlepiej czyścić skórę samochodową?
Fotele i kanapę ze skóry w aucie można czyścić profesjonalnymi preparatami motoryzacyjnymi lub wykorzystując domowe sposoby na czyszczenie. Do domowych metod należą m.in. nałożenie na zanieczyszczone miejsce płynu do naczyń lub octu rozcieńczonych wodą, mieszanki sody oczyszczonej i soku z cytryny albo octu i oleju lnianego. Uporczywe plamy ze skóry samochodowej możesz usunąć też wodą z szarym mydłem lub mydłem glicerynowym, a także kwaskiem cytrynowym lub talkiem.
Ile kosztuje czyszczenie skóry w aucie?
Profesjonalne czyszczenie skórzanej kanapy i foteli pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, kurzu, tłustych zanieczyszczeń oraz innych poważnych zabrudzeń. Cena kompleksowej usługi w warsztacie, obejmującej czyszczenie przednich i tylnych foteli, podłokietników, zagłówków i boczków ze skóry wraz z impregnacją wynosi około 250-300 złotych. Możesz też zastosować sposoby domowe, np. ocet, szare mydło czy sodę oczyszczoną – ich cena wynosi zazwyczaj kilka złotych. Alternatywą dla metod domowych mogą być profesjonalne odplamiacze i preparaty motoryzacyjne, które kosztują zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Jakie są domowe sposoby na czyszczenie skóry?
Czyszczenie lub pranie tapicerki ze skóry w pojeździe zacznij od jej dokładnego odkurzania, a następnie nałóż domowe preparaty na zabrudzone miejsca. Czym czyścić fotele i kanapę ze skóry? Zabrudzenia z kawy i herbaty usuniesz świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub mieszanką octu i wody. Tłustych plam ze smaru czy tłuszczu spożywczego pozbędziesz się za pomocą płynu do mycia naczyń rozcieńczonego wodą albo wody z szarym mydłem. Zacieki z margaryny czy masła zlikwiduje również talk – posyp nim brud i odkurz po kilkunastu minutach. Odbarwienia powstałe na skutek przetarcia dżinsami zlikwiduje woda z mydłem glicerynowym. Trudne plamy usuniesz również mieszanką sody oczyszczonej i soku cytrynowego albo octu i oleju lnianego.
Czy skórę można czyścić octem?
Tak. Skórę można czyścić octem rozcieńczonym wodą (np. w proporcjach pół szklanki octu na 1 litr wody) albo octem zmieszanym z olejem lnianym. Mieszanki te usuwają trudne zabrudzenia, np. zanieczyszczenia z kawy i herbaty.
Czym zaimpregnować skórzaną tapicerkę w samochodzie?
Do impregnacji tapicerki skórzanej w samochodzie zaleca się stosowanie specjalistycznym preparatów motoryzacyjnych.
Przeczytaj podobne wpisy

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
