Van do 30 tys. zł. 6 propozycji dla każdego
Pan Jacek 50 lat, prawo jazdy od 33 lat, mieszka w pow. Iławskim. Hyundai ix20 1.4 MR`15 E6 Classic Plus z 2015 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 50 lat, prawo jazdy od 33 lat, mieszka w pow. Iławskim. Hyundai ix20 1.4 MR`15 E6 Classic Plus z 2015 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Zastanawiasz się, jakie samochody osobowe dla rodziny warto kupić na rynku wtórnym? Warto przyjrzeć się przestronnym i uniwersalnym vanom. Jednak jaki van do 30 tys. zł będzie najbezpieczniejszym wyborem? Zapoznaj się z kilkoma ciekawymi propozycjami.
Van do 30 tys. zł – co warto wiedzieć?
- Minivan do 30 tys. zł będzie zazwyczaj zadbanym egzemplarzem mającym co najmniej kilkanaście lat,
- Przed rozpoczęciem poszukiwań ustal, czy potrzebujesz pięciu, czy siedmiu miejsc. Dodatkowy rząd zwiększa możliwości przewozowe, ale po rozłożeniu zwykle pozostawia niewielki bagażnik,
- Przesuwne drzwi boczne ułatwiają wsiadanie i zapinanie dzieci na ciasnych parkingach, lecz nie występują we wszystkich minivanach uwzględnionych w zestawieniu,
- Silnik benzynowy lepiej odpowiada częstym przejazdom na krótkich dystansach. Diesel może być oszczędniejszy w trasie, ale jazda miejska utrudnia prawidłową pracę filtra cząstek stałych,
- Przed zakupem trzeba sprawdzić działanie klimatyzacji, mechanizmów składania siedzeń, zamków oraz nawiewów dla pasażerów z tyłu. Naprawa rozbudowanego wyposażenia może pochłonąć znaczną część budżetu.
Van to uniwersalny samochód. Sprawdzi się podczas jazdy z dużą rodziną, ale także wtedy, gdy trzeba przewieźć większy bagaż. Jest bardziej przestronny od kombi oraz przeważnie lepiej wyciszony i ma lepsze właściwości jezdne niż kombivan. Czym jeszcze może charakteryzować się van do 30 tys. zł?
Kiedy minivan do 30 tys. zł sprawdzi się jako samochód rodzinny?
Van do 30 tys. zł to rozwiązanie przede wszystkim dla rodzin. To właśnie tego typu użytkownicy najczęściej decydują się na pojazdy z tej kategorii. Powód jest prosty: van za 30 tys. zł potrafi być bardzo przestronny. W drugim rzędzie bez problemu zmieszczą się 3 osoby – a często także 3 odrębne foteliki dziecięce.
Co więcej, niekiedy można nawet znaleźć van 7-osobowy do 30 tys. W takim wypadku do dyspozycji pasażerów jest cały trzeci rząd siedzeń. Ma on najczęściej możliwość złożenia foteli, dzięki czemu da się zapewnić sporą przestrzeń bagażową, kiedy jest to potrzebne.
Oczywiście dobry van do 30 tys. to propozycja nie tylko dla dużych rodzin. Walory tego samochodu mogą zostać docenione przez każdego, kto szuka samochodu do różnorodnych zastosowań. Samochody vany do 30 tys. zostaną docenione przez osoby, które np. często potrzebują przewozić rzeczy o dużych gabarytach, a jednocześnie oczekują możliwości podróży w komfortowych warunkach. Dobrze mieć świadomość, że vany – także w tym przedziale cenowym – bywają dobrze wyposażone.
Rodzinny van do 30 tys. zł to realna opcja. W tej cenie znajdziesz sporo interesujących propozycji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w większości będą to auta kilkunastoletnie. Warto jednak mieć świadomość, że van rodzinny do 30 tys. zł to bardzo szerokie pojęcie. Niektórzy zaliczają do niego samochody typu MPV, dla innych każdy minivan to już van. Dlatego też warto przyjrzeć się poniższym propozycjom, aby zapoznać się z bogactwem zróżnicowanej oferty.
To również może Cię zainteresować: Samochód rodzinny. Jaki powinien być? Najlepsze propozycje aut
Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4
Jakie minivany do 30 tys. zł warto rozważyć?
W zestawieniu znalazły się minivany oferujące pięć lub siedem miejsc oraz możliwość zmiany układu wnętrza. Każdy model samochodu z tego zestawienia różni się dostępem do ostatniego rzędu, pojemnością bagażnika i konstrukcją siedzeń. Pod uwagę trzeba wziąć również dostępne silniki oraz koszty obsługi rozwiązań technicznych charakterystycznych dla konkretnego auta.
Opel Zafira Tourer C
Opel Zafira Tourer C ma 4,66 m długości i seryjny układ siedmiu siedzeń. Drugi rząd składa się w proporcjach 35/30/35, a jego części można przesuwać i składać niezależnie. Ostatni rząd tworzą dwa miejsca, które chowają się w podłodze.
Przy komplecie pasażerów bagażnik mieści 152 l, po złożeniu trzeciego rzędu jego pojemność wzrasta do 710 l, a maksymalnie wynosi 1860 l. Ten model najlepiej odpowiada rodzinie, która na co dzień korzysta z pięciu miejsc, natomiast dodatkowe fotele rozkłada okazjonalnie.
Wśród jednostek benzynowych występują wolnossący silnik 1.8 o mocy 140 KM oraz 1.4 Turbo rozwijający 140 KM i 200 Nm. Pierwszy współpracuje z pięciobiegową przekładnią manualną i zapewnia dobrą dynamikę przy pełnym obciążeniu. Do przewożenia siedmiu osób lepiej pasuje 1.4 Turbo, dostępny także z sześciobiegowym automatem.
Gamę wysokoprężną tworzą głównie odmiany 2.0 CDTI. Wersje 130 i 165 KM zapewniają odpowiednią elastyczność w trasie, lecz zakup diesla ma uzasadnienie przede wszystkim przy regularnym pokonywaniu dłuższych odcinków.
Zafira Tourer jest szeroka i ma średnicę zawracania wynoszącą około 11,4 m, dlatego sprawne czujniki parkowania są szczególnie przydatne na ciasnych parkingach i poprawiają bezpieczeństwo. Skontroluj każdy z nich osobno i obserwuj, czy układ nie zgłasza przeszkody mimo wolnej przestrzeni.
Ford S-Max (2013-2014)
Ford S-MAX z tych roczników ma siedem miejsc i bardziej osobową pozycję za kierownicą niż większość wysokich minivanów na rynku aut używanych. Nadwozie mierzy około 4,77 m długości, dlatego zapewnia sporo miejsca w kabinie, lecz wymaga uwagi podczas parkowania. Tylne drzwi są otwierane tradycyjnie, co ogranicza dostęp do wnętrza na wąskich stanowiskach.
W drugim rzędzie znajdują się trzy oddzielne siedzenia, a dwa kolejne chowają się w podłodze bagażnika. Mocowania ISOFIX przewidziano na zewnętrznych miejscach środkowego rzędu. Podczas oględzin należy złożyć i ponownie rozłożyć każdy fotel. Na oparciach foteli nie powinno być uskoków – po złożeniu mają tworzyć równą powierzchnię, a mechanizmy blokujące nie mogą się zacinać. Warto również sprawdzić dostęp do ostatniego rzędu przy zamontowanych fotelikach, ponieważ jego uzyskanie wymaga przesunięcia lub złożenia jednego z siedzeń.
Do częstych podróży z kompletem pasażerów dobry wybór to diesel 2.0 TDCi o mocy 140 albo 163 KM. Słabsza jednostka 1.6 TDCi rozwija 115 KM i przy pełnym obciążeniu zapewnia mniejszy zapas osiągów. Kierowca poruszający się głównie na krótkich dystansach może rozważyć benzynowy silnik 1.6 EcoBoost o mocy 160 KM. Mocniejsze odmiany 2.0 EcoBoost są dynamiczne, ale trudniej uznać je za oszczędny wybór do rodzinnego samochodu.
Wersje 2.0 TDCi mogą mieć dwusprzęgłową skrzynię PowerShift. Ford przewidywał wymianę oleju i filtra w przekładni MPS6 co 60 tys. km, dlatego faktury potwierdzające tę obsługę mają duże znaczenie – bez nich możesz mieć problemy w przyszłości. Podczas jazdy próbnej skrzynia nie powinna szarpać przy ruszaniu, zwlekać z wyborem biegu ani powodować wzrostu obrotów bez odpowiedniego przyspieszenia.
Citroën Grand C4 Picasso – generacja II (2013+)
Citroën Grand C4 Picasso II ma 4,59 m długości, ale dzięki rozstawowi osi wynoszącemu 2,84 m oferuje przestronne wnętrze. Na pierwszy rzut oka nie zwiększa przy tym nadmiernie wymiarów nadwozia. Przy schowanym trzecim rzędzie bagażnik mieści 645 l, a przesunięcie środkowych siedzeń do przodu pozwala uzyskać ponad 700 l. Po rozłożeniu wszystkich miejsc przestrzeń na ładunek zmniejsza się do około 165 l.
W drugim rzędzie znajdują się trzy niezależne siedzenia o jednakowej szerokości. Każde można przesuwać oraz składać osobno, co ułatwia podział miejsca między pasażerów i bagaż. Dwa dodatkowe tylne fotele chowają się w podłodze. Podczas oględzin należy sprawdzić prowadnice, blokady oparć oraz mechanizm ułatwiający wejście do ostatniego rzędu. Zacięte siedzenie to dość często występująca usterka, a ogranicza ona możliwość zmiany układu kabiny, czyli jedną z najważniejszych zalet tego modelu samochodu.
W samochodach z początku produkcji występują benzynowe jednostki 1.6 VTi 120 i 1.6 THP 155 oraz diesle 1.6 HDi i e-HDi. W 2014 roku gamę uzupełnił 2.0 BlueHDi 150, który zapewnia większy zapas mocy podczas jazdy z kompletem pasażerów. Słabsze odmiany wysokoprężne sprawdzą się przy spokojnym użytkowaniu, lecz na autostradzie z obciążonym bagażnikiem wymagają częstszej redukcji biegów.
W ogłoszeniach trzeba odróżniać przekładnię ETG6 od EAT6. Pierwsza jest zautomatyzowaną skrzynią mechaniczną i podczas zmiany przełożenia może powodować krótką przerwę w przyspieszaniu. Mocne szarpanie przy ruszaniu, drgania sprzęgła oraz długi czas wyboru biegu wstecznego wskazują jednak na potrzebę dokładniejszej diagnostyki. EAT6 jest klasyczną automatyczną skrzynią biegów i pracuje płynniej.
Większością ustawień radia i dwustrefowej klimatyzacji steruje się za pomocą centralnego ekranu dotykowego, co w połączeniu z dwustrefową klimatyzacją część kierowców uznaje za dodatkową zaletę, a część za utrudnienie. Przed zakupem należy zmienić temperaturę po obu stronach, wyregulować nawiew i sprawdzić reakcję każdego pola wyświetlacza. W wersji BlueHDi warto uzupełnić oględziny diagnostyką układu SCR, zbiornika AdBlue oraz filtra cząstek stałych.
Renault Grand Scénic III
Największym atutem Grand Scénica III jest sposób zagospodarowania kabiny. W drugim rzędzie zastosowano trzy osobne siedzenia, które można przesuwać, składać, pochylać i całkowicie wyjąć. Dwa miejsca w trzecim rzędzie chowają się w podłodze. Przy siedmiu osobach bagażnik ma 208 l, natomiast po schowaniu dodatkowych foteli oferuje od 564 do 702 l zależnie od ustawienia środkowego rzędu.
Wyjmowane siedzenia pozwalają przewozić wysokie lub nieregularne przedmioty, lecz są cięższe i wymagają miejsca do przechowywania poza samochodem. Podczas oględzin trzeba sprawdzić wszystkie uchwyty, prowadnice i gniazda mocujące. Każdy fotel powinien przesuwać się bez zacinania i blokować po obu stronach. Warto także upewnić się, że sprzedający przekazuje komplet trzech siedzeń środkowego rzędu, ponieważ w autach wykorzystywanych do transportu jedno z nich bywa wyjmowane na stałe.
W egzemplarzach z końcowych lat produkcji spotyka się benzynowe jednostki 1.6 VVT 110 oraz 1.2 TCe o mocy 115 lub 130 KM. Pierwsza ma prostszą konstrukcję, ale zapewnia ograniczoną dynamikę przy pełnym obciążeniu. Wersja TCe 130 rozwija 205 Nm i sprawniej radzi sobie podczas jazdy z pasażerami. Wśród diesli najczęściej występują 1.5 dCi 110 i 1.6 dCi 130. Mocniejszy silnik lepiej pasuje do regularnych podróży autostradowych, natomiast dCi 110 może współpracować z sześciobiegową przekładnią EDC.
EDC jest skrzynią dwusprzęgłową, dlatego podczas jazdy próbnej należy kilkukrotnie ruszyć, wykonać manewr cofania oraz sprawdzić zmianę biegów po rozgrzaniu. Drgania przy powolnym toczeniu, mocne szarpnięcia i komunikat o konieczności kontroli przekładni wymagają diagnostyki przed zakupem. W kabinie warto przetestować także elektryczny hamulec postojowy, kartę dostępu, centralny wyświetlacz oraz fabryczną nawigację.
Ford Grand C-MAX
W budżecie do 30 tys. zł dostępne są głównie nowsze modele sprzed modernizacji, pochodzące z lat 2011–2014. Ford Grand C-MAX wyróżnia się dwojgiem przesuwnych drzwi bocznych, które ułatwiają zapinanie dziecka w foteliku i nie wymagają pozostawienia szerokiego odstępu od sąsiedniego auta. Środkowe siedzenie w drugim rzędzie można schować, tworząc przejście prowadzące do dwóch dodatkowych miejsc z tyłu.
Trzeci rząd najlepiej sprawdza się podczas przewożenia dzieci lub na krótszych odcinkach. Po rozłożeniu obu oparć foteli tylnych przestrzeń na bagaże jest niewielka, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy zmieszczą się w niej używany na co dzień wózek, walizki albo torby. Gdy dodatkowe miejsca nie są potrzebne, siedzenia można złożyć w podłodze i uzyskać płaską podłogę bagażnika.
Do częstej jazdy miejskiej odpowiedniejszy będzie silnik benzynowy z manualną skrzynią. Diesle 1.6 TDCi lepiej odpowiadają kierowcom regularnie pokonującym dłuższe trasy, natomiast 2.0 TDCi zapewnia większy zapas osiągów przy komplecie pasażerów. Jeżeli samochód ma automatyczną skrzynię biegów PowerShift, podczas jazdy próbnej należy sprawdzić jej pracę na zimnym i rozgrzanym oleju. Zmiana przełożeń nie powinna powodować szarpnięć, zwłoki ani wyraźnych drgań.
Oględziny wnętrza warto zacząć od kilkukrotnego otwarcia obu przesuwnych drzwi. Powinny przesuwać się płynnie, pozostawać nieruchome po pełnym otwarciu i domykać bez używania nadmiernej siły. Następnie trzeba rozłożyć wszystkie siedzenia, sprawdzić blokady prowadnic oraz mechanizm chowający środkowy fotel. Uszkodzenia tych elementów utrudniają korzystanie z najważniejszych funkcji tego modelu.
Renault Scénic IV
Renault Scénic IV jest najmłodszym samochodem w tym zestawieniu, ponieważ zadebiutował w 2016 roku. Za 30 tys. zł trudno liczyć na egzemplarz w idealnym stanie – realnie chodzi o auta z początku produkcji, choć wybór będzie wyraźnie mniejszy niż w przypadku starszych modeli. Warto pozostawić część budżetu na serwis początkowy, zamiast przeznaczać całą kwotę na zakup auta znajdującego się na najniższym poziomie cenowym.
Standardowy Scénic IV ma pięć miejsc. Siedmioosobową odmianą jest Grand Scénic, dlatego przed oględzinami należy sprawdzić, którego modelu samochodu dotyczy ogłoszenie. W Scénicu drugi rząd tworzy kanapa dzielona w proporcji 60 do 40, a mocowania ISOFIX znajdują się na jej skrajnych miejscach. Rodzina korzystająca z trzech fotelików powinna sprawdzić ich rzeczywiste dopasowanie, ponieważ nie są to trzy oddzielne fotele. Bagażnik mieści 572 litry według normy VDA, a oparcia można złożyć przyciskiem umieszczonym w przestrzeni ładunkowej lub za pośrednictwem systemu R-LINK 2.
W pierwszych rocznikach stosowano benzynowe silniki 1.2 TCe o mocy 115 lub 130 KM oraz diesle dCi rozwijające 110, 130 albo 160 KM. Do regularnej jazdy w trasie wystarczy 1.5 dCi 110, natomiast mocniejsze jednostki lepiej znoszą podróż z kompletem pasażerów i pełnym bagażnikiem. Automatyczna przekładnia EDC występowała między innymi z dieslami dCi 110 i dCi 160. Podczas jazdy próbnej trzeba ocenić ruszanie, powolne manewrowanie, cofanie oraz zmianę przełożeń po rozgrzaniu układu.
Charakterystycznym elementem Scénica IV są montowane fabrycznie 20-calowe koła z oponami w rozmiarze 195/55 R20. Przed zakupem sprawdź stan wszystkich obręczy, daty produkcji ogumienia oraz zgodność parametrów poszczególnych opon.
Uwaga
Osobnej próby wymaga system R-LINK 2, ponieważ ekran służy do obsługi wielu ustawień pojazdu. Przetestuj reakcję wyświetlacza, sterowanie klimatyzacją, połączenie z telefonem, kamerę cofania oraz elektryczne składanie tylnej kanapy, jeżeli dany egzemplarz ma tę funkcję.
Zobacz także: Hatchback do 20 tys. złotych. 3 propozycje do różnych zastosowań
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak wybrać najlepsze auta – który minivan do 30 tys. zł odpowiada Twoim potrzebom?
Każdy z przedstawionych samochodów odpowiada na inne potrzeby. Przed rozpoczęciem poszukiwań określ, czy najważniejsze są dla Ciebie dodatkowe miejsca, łatwe wsiadanie na ciasnych parkingach, pojemność bagażnika czy komfort podczas dłuższych podróży. Podjęcie decyzji ułatwi Ci poniższa tabela.
| Model | Liczba miejsc | Dostęp do tylnej części kabiny | Najważniejsza zaleta | Główne ograniczenie |
|---|---|---|---|---|
| Opel Zafira Tourer C | 5 lub 7 | Klasyczne drzwi | Przestronna kabina i łatwe składanie dodatkowych foteli | Duże nadwozie utrudnia manewrowanie bez czujników parkowania |
| Ford S-MAX z lat 2013–2014 | 5 lub 7 | Klasyczne drzwi | Dużo miejsca i dobre właściwości jezdne na dłuższych trasach | Większa masa wpływa na zużycie paliwa oraz elementów eksploatacyjnych |
| Citroën Grand C4 Picasso II | 7 | Klasyczne drzwi | Wygodne wnętrze i trzy oddzielne siedzenia w drugim rzędzie | Przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić ekran oraz wyposażenie elektroniczne |
| Renault Grand Scénic III | 7 | Klasyczne drzwi | Łatwa aranżacja kabiny | Po rozłożeniu ostatniego rzędu przestrzeń bagażowa wyraźnie się zmniejsza |
| Ford Grand C-MAX | Do 7 | Przesuwne drzwi boczne | Wygodne wsiadanie i łatwiejsze zapinanie dzieci w fotelikach | Przy komplecie pasażerów pozostaje niewiele miejsca na bagaże |
| Renault Scénic IV | 5 | Klasyczne drzwi | Najmłodsza konstrukcja i bagażnik o pojemności 572 litrów | Egzemplarze do 30 tys. zł znajdują się na najniższym poziomie cenowym tego modelu |
Jeżeli regularnie podróżujesz w siedem osób, skoncentruj się na Zafirze Tourer, S-MAX-ie, Grand C4 Picasso, Grand Scénicu albo Grand C-MAX-ie. Scénic IV będzie lepszym wyborem dla pięcioosobowej rodziny, która woli większy bagażnik od dodatkowych foteli. Ford Grand C-MAX sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie często trzeba wkładać dzieci do samochodu na ciasnych parkingach.
Co sprawdzić przed zakupem rodzinnego minivana do 30 tys. zł?
Wybierając vana do 30 tys. zł, trzeba zwrócić uwagę na szereg szczegółów. Oczywiście w pierwszym kroku należy dokładnie przeanalizować kondycję techniczną samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta w stacji kontroli pojazdów, gdzie samochód zostanie sprawdzony pod kątem technicznym.
Podczas takiego badania samochód może zostać obejrzany ze wszystkich stron. W ten sposób możesz ocenić sprawność układu kierowniczego czy zawieszenia. To także dobry moment na sprawdzenie podwozia pod kątem oznak korozji. Jeżeli na takim badaniu wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości – od razu będziesz o tym wiedzieć.
Gdy interesuje Cię konkretny van za 30 tys., koniecznie przyjrzyj się, czy samochód nie ma śladów kolizji. Gdy kupujesz samochód jako bezwypadkowy, a widać ślady poprawek blacharskich czy lakierniczych, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza.
Bardzo istotne jest to, jak wyposażony jest van do 30 tys. zł. Dobrze, aby samochód tego typu posiadał np. czujniki parkowania lub kamerę cofania umieszczoną w okolicy tylnego zderzaka. Ma to znaczenie, bo samochody te mają duże gabaryty – takie urządzenia asystujące mogą okazać się bardzo istotne podczas parkowania na ciasnych parkingach.
Sprawdź, jak wygląda regulacja foteli. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest odrębna regulacja dla każdego fotela z osobna. W ten sposób jesteś w stanie idealnie dopasować wnętrze samochodu do swoich oczekiwań – wykorzystując maksymalnie przestrzeń bagażową, jednocześnie zapewniając komfortowe warunki dla pasażerów.
Jeżeli interesuje Cię van 7-osobowy do 30 tys. zł, koniecznie przyjrzyj się, jak wygląda trzeci rząd siedzeń. Czy faktycznie mogą tam komfortowo podróżować 2 osoby? A może raczej jest to tylko dodatek przeznaczony dla najmłodszych pasażerów (ewentualnie tych wyjątkowo szczupłych i stosunkowo niskich)? Sprawdź, jak wygląda składanie trzeciego rzędu foteli. W końcu dobrze jest wiedzieć, jak wygląda przestrzeń bagażowa wtedy, gdy podróżuje się tylko w 5 osób.
Co ocenić podczas jazdy próbnej i kontroli technicznej?
Podczas jazdy przejedź przez kilka nierówności z pasażerem siedzącym z tyłu. Stuki dochodzące z okolic ostatniego rzędu mogą pochodzić zarówno z zawieszenia, jak i z niedomkniętych mechanizmów foteli. Sprawdź również ruszanie pod wzniesienie, reakcję silnika przy wyższych biegach oraz zachowanie skrzyni podczas powolnego manewrowania.
Kontrola w warsztacie powinna objąć stan tylnego zawieszenia, skuteczność hamulców oraz podwozie w okolicy punktów mocowania siedzeń i pasów. Jeżeli samochód ma hak, warto sprawdzić instalację elektryczną i zapytać, jak ciężkie przyczepy holował. Usterki bywają tu skutkiem przeciążania auta: regularna jazda z dużym obciążeniem przyspiesza zużycie sprzęgła, elementów zawieszenia oraz automatycznej skrzyni biegów.
Sprawdź także: SUV do 50 tys. złotych. 5 propozycji na 2026 rok
Podsumowanie
Pojemne vany to bardzo szeroka kategoria pojazdów. Samochody tego typu mogą być docenione w różnych zastosowaniach, mieć spory bagażnik i zapewniać wysoki komfort jazdy. Jeżeli kombi to dla Ciebie za mało – warto przyjrzeć się autom z tej półki.
Gdy już zdecydujesz się, jaki van do 30 tys. zł będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, pamiętaj, że jako posiadacz pojazdu musisz zadbać o jego ubezpieczenie. W LINK4 masz do wyboru m.in. OC lub Pakiet OC z MiniAssistance po Wypadku. To drugie ubezpieczenie obejmuje usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku lub holowanie do 100 km, wymianę uszkodzonego koła na miejscu, jeśli w aucie jest koło zapasowe, uruchomienie silnika przy rozładowanym akumulatorze oraz samochód zastępczy na 3 dni w razie wypadku lub kradzieży. Do tego dochodzi pomoc informacyjna dostępna całą dobę.
Sprawdź kalkulator OC, aby obliczyć wysokość składki. Poznasz ją też, jeśli zadzwonisz pod numer 22 444 44 23 lub spotkasz się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Najczęściej zadawane pytania.
Jak koszty serwisowania używanego vana wypadają w porównaniu z kosztami utrzymania kombi lub SUV-a w podobnym wieku?
Same przeglądy kosztują podobnie, bo większość minivanów powstała na płytach aut kompaktowych – Grand C-MAX dzieli konstrukcję z Focusem, a Scénic z Mégane'em. Różnica pojawia się przy elementach związanych z masą i z rozbudowanym wnętrzem: szybciej zużywają się klocki, tarcze i elementy tylnego zawieszenia, a naprawa mechanizmów składania foteli, przesuwnych drzwi czy panoramicznego dachu potrafi kosztować więcej niż typowa usterka mechaniczna. W porównaniu z SUV-em van wypada zwykle taniej, bo nie ma napędu na cztery koła ani droższych opon w dużych rozmiarach. Wyjątkiem jest Scénic IV z fabrycznymi 20-calowymi kołami, gdzie komplet ogumienia bywa poważnym wydatkiem.
Które rodzaje silników najlepiej sprawdzają się w vanach użytkowanych głównie na krótkich, miejskich trasach?
Na krótkich dystansach lepszy będzie silnik benzynowy, najlepiej prostej konstrukcji i z manualną skrzynią. Diesel w takim użytkowaniu nie osiąga temperatury pozwalającej na prawidłową regenerację filtra cząstek stałych, co z czasem kończy się jego zapchaniem, a przy niektórych jednostkach także rozcieńczeniem oleju paliwem. W zestawieniu dobrze pasują do miasta Opel 1.4 Turbo, Ford 1.6 EcoBoost oraz Renault 1.2 TCe. Trzeba przy tym pamiętać, że benzyniak w ciężkim aucie z kompletem pasażerów spala więcej niż w hatchbacku, a instalacja LPG bywa rozsądnym uzupełnieniem, o ile jest udokumentowana i regularnie serwisowana.
Jak duża masa vana wpływa na zużycie elementów takich jak hamulce, opony czy zawieszenie?
Minivan z siedmioma osobami i bagażem potrafi ważyć kilkaset kilogramów więcej niż ten sam model pusty, a cała ta masa obciąża hamulce, opony i zawieszenie. W praktyce oznacza to szybsze zużycie klocków i tarcz, zwłaszcza na tylnej osi, częstszą wymianę łączników stabilizatora i tulei wahaczy oraz szybsze ścieranie opon. Dlatego podczas oględzin warto zajrzeć pod auto w okolice punktów mocowania siedzeń i pasów, a podczas jazdy próbnej przejechać przez nierówności z pasażerem z tyłu. Jeżeli samochód miał hak i regularnie holował przyczepę, sprawdź dodatkowo sprzęgło i pracę automatycznej skrzyni biegów.
Czy starszy van może nadal dobrze sprawdzać się jako samochód na długie rodzinne podróże pod względem bezpieczeństwa i komfortu?
Tak, pod warunkiem że wybierzesz zadbany egzemplarz i sprawdzisz konkretną wersję wyposażenia. Modele z tego zestawienia mają ESP w standardzie, a wysoka pozycja za kierownicą i przestronne wnętrze sprzyjają wielogodzinnym trasom. Zweryfikuj natomiast liczbę poduszek powietrznych, rozmieszczenie mocowań ISOFIX oraz to, czy pasy w trzecim rzędzie i zagłówki są kompletne, bo w autach używanych do transportu bywają wymontowane. Pamiętaj też o rzeczy prozaicznej: przy komplecie pasażerów bagażnik kurczy się do 150–210 litrów, więc na dłuższy wyjazd w siedem osób trzeba zaplanować bagażnik dachowy albo przyczepkę.
Oblicz składkę już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20