Przyciemnianie szyb samochodowych. Co daje, jak to zrobić i co mówią o tym przepisy?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Na czym polega przyciemnianie szyb samochodowych? Jakie są z tego korzyści, jak i gdzie można je wykonać? Co na takie rozwiązanie mówi polskie prawo i jak odnoszą się do takich modyfikacji firmy ubezpieczeniowe? W artykule odpowiemy na wszystkie te pytania!
Ciemne szyby przednie boczne i tylne w aucie już dawno przestały być zachcianką. Aktualnie jest to jedna z podstawowych usług salonów tuningowych, która oprócz aspektów wizualnych, wpływa także na komfort prowadzenia samochodu. Nie ma co się więc dziwić, że na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej punktów świadczących usługi oklejania szyb specjalnymi foliami.
Sprawdź, jakie korzyści zapewnia przyciemnienie szyb samochodowych oraz czy samodzielne wykonanie takie zmiany jest możliwe i opłacalne. Dowiedz się również, co na temat przyciemniania szyb czołowej i tylnej mówią przepisy.
Przyciemnianie szyb – co daje?
Jeszcze kilka lat temu przyciemniane szyby były na polskich drogach widokiem dość nietypowym. Taki element wyposażenia w pojeździe najczęściej oznaczał, że jego posiadacz, z różnych względów ceni swoją prywatność i nie chce być rozpoznawalnym w prywatnych sytuacjach. Dziś ciemne okna w wozie to nie tylko designerska fanaberia, a praktyczny dodatek.
Przyciemnianie szyb chroni przed promieniowaniem UV
Przyciemnianie szyb samochodowych ma wiele zalet, które pomagają w codziennej jeździe. Ciemne okna chronią kierowcę i pasażerów. Dodatkowa warstwa folii metalizowanej spowalnia proces nagrzewania się wnętrza auta w gorące dni, co wiąże się z bardziej komfortowymi warunkami podróży.
Folie przyciemniające na tylnych i przednich szybach w pewnym stopniu zabezpieczają też przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jest ono nie tylko groźne dla ludzi, ale również wpływa niekorzystnie na wygląd tapicerki we wnętrzu pojazdu – może powodować jej pękanie, wysychanie i blaknięcie koloru. Stosowanie przyciemnionych szyb pomaga zachować jej lepszy stan na dłużej.
Folie przyciemniające poprawiają bezpieczeństwo jazdy
Zmodyfikowane przednie boczne i tylne szyby poprawiają też widoczność na drodze, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jazdy. Zmniejszają refleksy, chronią kierowcę przed nagłym oślepieniem, jak również redukują blaski, zapewniając w ten sposób odpowiednią widoczność.
Przyciemnianie szyb pomaga chronić auto przed kradzieżą
Aplikacja folii na szyby w aucie chroni go także w inny sposób – stanowi zabezpieczenie przed kradzieżą. Dzięki niej, szyby przednie, boczne i tylne ciężej zbić. Ponadto nie rozsypią się one na kawałki jak jasne szkło, a co za tym idzie – potencjalny złodziej będzie mieć utrudnione zadanie. Przyciemnione szyby także mocno ograniczają wgląd do wnętrza samochodu. Zwiększy to ochronę Twojej prywatności, a także zniechęci włamywaczy, którzy mogą obrać sobie łatwiejszy cel.
Jak przyciemnić szyby w aucie samodzielnie?
Podobnie jak opisywany wcześniej car wrapping, także przyciemnianie szyb wpływa na wygląd auta. Po zaopatrzeniu się w odpowiednie materiały, narzędzia i zaznajomieniu z techniką, samemu można dokonać takiego zabiegu. Jednak przyciemnianie szyby tylnej i przedniej wymaga pewnej ręki, czasu i odpowiednich warunków. Dlatego też zalecane jest, aby oddać swój wóz w ręce profesjonalisty.
Zobacz również: Chiptuning, czyli sposób na to, jak zwiększyć moc silnika
Metody oklejania tylnych i przednich szyb
Oklejanie szyb samochodowych można wykonać dwiema odmiennymi metodami. Pierwsza z nich to sposób piecowy, który producenci aut stosują w swoich fabrykach. Okna przyciemniane są mechanicznie, a pojazdy opuszczające linię produkcyjną już mają zamontowane odpowiednie zabezpieczenia, które są wliczone w jego wartość. Ten wariant przyciemniania jest trwalszy od foliowego odpowiednika, a szkło metalizowane za pomocną tlenku tytanu nie traci swoich właściwości. Jednak piecowe przyciemnianie daje słabszy efekt, niż dzieje się to w przypadku drugiej metody, czyli manualnego oklejenia szkła specjalnym materiałem.
Ręczne przyciemnianie przednich szyb bocznych i tylnej szyby jest zdecydowanie mniej skomplikowane, nie wymaga użycia aż tak specjalistycznych metod, a i pod pewnymi warunkami można je wykonać na własną rękę. Jednak przed zastosowaniem metody foliowej należy pamięć o kilku czynnikach, które są niezbędne do przeprowadzenia tuningu w sposób prawidłowy.
Jak przyciemnić szyby w samochodzie krok po kroku?
Pierwszym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów i niezbędnych narzędzi. Folia, którą zamierzasz wykorzystać, musi spełniać specyficzne kryteria i wymagane atesty Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) w Krakowie. Ten certyfikat potwierdza, że spełnia ona określone wymogi, a jej użycie nie zagraża bezpieczeństwu na drodze. Ceny samego tworzywa zaczynają się od około 10 złotych za 1 m², w zależności od m.in. stopnia przyciemnienia i producenta.
Jednak, aby uzyskać trwalszy efekt w swoim samochodzie, warto zaopatrzyć się w lepszy jakościowo i nieco droższy materiał. Pamiętaj też, że sama folia przyciemniająca to nie wszystko. Potrzebne będą także specjalne narzędzia, takie jak nóż do przycinania czy szpachelka do odciągania powietrza, która pomoże Ci pozbyć się pęcherzyków powietrza.
Przed samym procesem przyciemniania szyb przednich i tylnych ich powierzchnię trzeba dokładnie umyć, szczególnie od wewnętrznej strony, bowiem to od niej folia będzie nakładana. Szkło musi być jak najdokładniej wyczyszczone i idealnie gładkie, ponieważ wszelkiego rodzaju rysy i drobinki kurzu (nie mówiąc o większych pęknięciach) negatywnie wpłyną na dopasowanie się folii do powierzchni. W konsekwencji grozi to między innymi odklejaniem się tworzywa czy gorszym efektem wizualnym.
Po przygotowaniu okna, folię należy dopasować do określonych wymiarów. Na podstawie kształtu szyby przycina się szablon materiału z około dwucentymetrowym zapasem. Aby dopasować ją do powierzchni szyby, należy spryskać ją wodą, a następnie odkleić warstwę zabezpieczającą klej. Przy pomocy opalarki trzeba wygrzać folię, dopasowując ją do krzywizn powierzchni. Na koniec należy pozbyć się powstałych pod wpływem powietrza bąbli i wypukłości oraz pozwolić jej na dokładne dostosowanie się do szyby.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ile kosztuje oklejenie auta folią i gdzie je wykonać?
Jak było wspomniane w poprzedniej części, oklejenie szyby pod pewnymi warunkami możesz wykonać samemu. Niektórzy decydują się na to rozwiązanie przede wszystkim ze względów finansowych – jest ono tańsze niż przyciemnianie szyb wykonane przez specjalistów. Płacisz bowiem właściwie tylko za materiał.
Jeżeli jednak nie masz specjalistycznych narzędzi, wystarczającej wiedzy czy też po prostu obawiasz się niepowodzenia, lepiej zostawić tę czynność profesjonalistom, którzy dokładnie wiedzą, jak przyciemnić szyby Twojego auta. Odpowiednio wykonana usługa pozwoli Ci cieszyć się trwałym efektem przyciemnienia przez długi czas.
Na terenie całego kraju wciąż rośnie liczba punktów, które w ofercie posiadają przyciemnianie szyb. Cennik tej usługi różni się od kilku czynników – lokalizacji warsztatu, doświadczenia pracowników i renomy na rynku motoryzacyjnym. Nie bez znaczenia będą także rozmiar i kształt powierzchni, którą chcesz okleić, a także model samochodu. Na cenę wpływają również rodzaj oraz jakość wybranej folii, a także metoda przyciemniania szyb.
Uśredniając, przy zwykłym oklejeniu okna folią, koszt przedsięwzięcia będzie wynosić około 500-800 złotych. Natomiast za znacznie bardziej zaawansowaną technikę piecową trzeba zapłacić 1500-2000 złotych. Oczywiście są to kwoty orientacyjne, a złożoność procesu i liczba elementów, które na nie wpływają, jest kwestią indywidualną.
Dlatego przed podjęciem decyzji o np. przyciemnianiu tylnej szyby i pozostałych szyb w aucie należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi wstępną, indywidualną ocenę całego procesu. Nie da się bowiem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje przyciemnianie szyb w samochodzie.
Przeczytaj także: Sportowe układy wydechowe. Jak zrobić tuning wydechu?
Przyciemnione szyby. A co z bezpieczeństwem?
Omawiany proces przyciemniania okien wpływa na widoczność kierowcy podczas jazdy, dlatego też istnieją regulacje prawne, które określają, w jakim stopniu oklejenie szyb samochodowych jest dopuszczalne. Jak głosi Ustawa prawa o ruchu drogowym:
„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu” – art. 66 ust. 1 pkt 5.
Ta podstawa prawna określa, jakie zasady bezpieczeństwa musi spełniać pojazd dopuszczony do ruchu drogowego. Kwestię oklejenia okien i stopnia przyciemnienia szyb doprecyzowuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według tych przepisów przednie i boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Co do szyb tylnych nie ma żadnych ograniczeń prawnych, a stopień ich przyciemnienia determinują inwencja i budżet posiadacza auta. Ponadto okna nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.
W przypadku kontroli drogowej, przy przekroczeniu dozwolonych norm, możesz uzyskać mandat w wysokości około 500 złotych. Zostanie Ci także zabrany dowód rejestracyjny, a odzyskanie go będzie się wiązało z dostosowaniem wozu do obowiązujących przepisów. Dlatego też warto mieć przy sobie wydawany przez warsztat dokument potwierdzający i opisujący przeprowadzony tuning.
Podobnie jak inne modyfikacje auta, również przyciemnianie szyb w niektórych TU może mieć wpływ na wysokości ubezpieczenia. Oklejenie okien, które nie spełnia obowiązujących przepisów (np. zbyt niski współczynnik przepuszczalności światła dla przednich szyb bocznych lub szyby czołowej) może skutkować większą składką. Ubezpieczyciel wówczas może uznać, że jest to modyfikacja, która zwiększa ryzyko wypadków na drodze. Dodatkowo może być ono powodem utrudniającym identyfikację kierowcy i pasażerów. Gdy tego typu szyba ulegnie uszkodzeniu, jej naprawa może być także droższa w naprawie. Niektóre TU mogą uznać natomiast, że taka zmiana zmniejsza ryzyko kradzieży, utrudniając wgląd złodziejom do wnętrza pojazdu. Wówczas składka ubezpieczenia może być niższa.
Chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie OC i AC w przypadku auta z przyciemnionymi szybami? Skorzystaj z kalkulatora dostępnego pod tym linkiem. Możesz także zadzwonić na infolinię pod numerem 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Przyciemnianie szyb. Kilka słów na koniec
Przyciemnianie szyb samochodowych to nie tylko wizualne upiększenia samochodu. Jest to także poprawa jakości i komfortu jazdy. Zwiększa ono ochronę przed promieniowaniem UV, poprawiając wygodę i bezpieczeństwo podróżowania. To również świetne rozwiązanie, gdy chcesz zwiększyć ochronę auta przed złodziejami.
Decydując się na przyciemnienie szyb w samochodzie, pamiętaj o tym, aby używać wyłącznie folii posiadających niezbędne atesty, które zapewniają odpowiedni, zgodny z prawem, stopień przyciemnienia. Niestosowanie się do przepisów jest nie tylko niebezpieczne, ale może skutkować mandatem.
Zwiększ swoją ochronę nie tylko dbając o modyfikacje w pojeździe, ale także decydując się na ubezpieczenia, jakie oferuje LINK4. Oprócz obowiązkowego OC, warto zdecydować się również na dodatkowe ubezpieczenie w postaci AC.
Wybierając Autocasco w LINK4, zyskujesz szeroki zakres ochrony w formule All Risks, co oznacza, że ubezpieczyciel odpowiada za wszystkie zdarzenia, poza tymi wskazanymi wprost w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ponadto możesz sam wybrać sposób likwidacji szkody spośród trzech wariantów:
- ASO – naprawisz pojazd w Autoryzowanej Stacji Obsługi,
- Warsztat – dokonasz naprawy w dowolnym warsztacie, poza ASO,
- Kosztorys – rzeczoznawca wyceni szkodę, otrzymasz odszkodowanie i naprawisz pojazd na własną rękę.
Dodatkowo warianty ASO i Warsztat możesz poszerzyć o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. W jej ramach LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni, gdy Twoje auto będzie wymagało naprawy w warsztacie po wypadku.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Może Cię zainteresować
FAQ – odpowiedzi na pytania o przyciemnianie szyb samochodowych
Ile kosztuje przyciemnianie szyb w samochodzie?
Na to, ile kosztuje przyciemnianie szyb w aucie, wpływają różne czynniki, w tym przede wszystkim to, czy zdecydujesz się na samodzielne przyciemnianie szyb, czy zlecisz usługę specjalistom. W pierwszym przypadku zapłacisz tylko za samo tworzywo – koszt folii rozpoczyna się od około 10 złotych za 1 m².
Oklejanie szyb folią w warsztacie to średni wydatek rzędu 500-800 złotych, a przyciemnianie szyb samochodowych techniką piecową kosztuje około 1500-2000 złotych. Ceny wyliczane są indywidualnie i zależą od m.in. złożoności procesu, liczby elementów i powierzchni szyb do oklejenia oraz rodzaju używanego materiału.
O ile procent można przyciemnić szyby w samochodzie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, szyby przednie i przednie boczne muszą mieć współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy niż 70%. To oznacza, że można je przyciemnić do maksymalnie 30%. Co do szyby tylnej i szyb tylnych bocznych nie ma ograniczeń prawnych – można je przyciemnić dowolnie. Pamiętaj jednak, że technologia przyciemniania musi być objęta atestem ICiMB w Krakowie.
Czy można przyciemnić szybę kierowcy?
Tak, ale pod pewnymi warunkami. Szyby czołowa i przednia boczna zamontowane koło kierowcy mogą mieć maksymalny stopień przyciemnienia wynoszący 30%. Muszą mieć zatem zachowany współczynnik przepuszczalności światła na poziomie co najmniej 70%. W przeciwnym razie grozi Ci mandat karny i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Jak policja sprawdza przyciemniane szyby?
Policja sprawdza przyciemnianie szyb za pomocą mierników EGM. To specjalne urządzenia mierzące przepuszczalność światła.
Jaki można otrzymać mandat za zbyt ciemne szyby?
Jeśli policja podczas kontroli drogowej zmierzy specjalnym miernikiem przepuszczalność światła w Twoich szybach i okaże się, że oklejone okno nie spełnia wymagań określonych w przepisach, może ukarać Cię mandatem, zatrzymać dowód rejestracyjny i zakazać dalszej jazdy. Mandat karny za kierowanie samochodem z niewłaściwie przyciemnionymi szybami wynosi do 500 złotych.
Źródła:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
- Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000502/O/D20240502.pdf
Przeczytaj podobne wpisy

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
