Kup online polisę

domu lub mieszkania

Szeroki zakres ochrony m.in. od pożaru, zalania, kradzieży z włamaniem, przepięcia i innych zdarzeń losowych.

Assistance Domowy i Pomoc Prawna do każdej polisy!

ilustracje_FHH_ubezp_domu_mieszkania

Od czego zależy zakres ubezpieczenia mieszkania?

Mury

Elementy stałe

Ruchomości

piktogram_tabelki_mezczyzna
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

piktogram_tabelki_kobieta
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

piktogram_tabelki_biznesman
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

Czas czytania: 1 min. 24 sek.

“Czy każda ubezpieczenie mieszkania ma ten sam zakres? Zastanawiam się, jakie konkretne zdarzenia losowe może obejmować ochrona ubezpieczeniowa?”

Odpowiedzi udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w LINK4 na portalu ubezpieczenie.com.pl.

Ubezpieczenie mieszkaniowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że każde towarzystwo samo określa warunki zawieranej umowy, w tym zakres swojej odpowiedzialności. Dlatego też tak istotne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (czyli OWU) wybranego ubezpieczenia przed jego zawarciem. Co ważne, sprawdźmy nie tylko katalog zdarzeń objętych ochroną, ale także ich definicje. Poszczególne towarzystwa mogą bowiem zupełnie inaczej definiować np. huragan czy zalanie.

Zakres umowy ubezpieczenia może też zależeć od przedmiotu ubezpieczenia, czyli elementu, który jest objęty ochroną. Inne zdarzenia mogą dotyczyć nieruchomości, a inne mienia ruchomego.

Zazwyczaj (choć nie jest to regułą) ochrona ubezpieczeniowa nieruchomości jako takiej (czyli na przykład mieszkania, domu, piwnicy, garażu, itd.) obejmuje wyłącznie zdarzenia losowe (m.in.: pożar, wybuch, grad, zalanie, powódź, uderzenie pioruna, napór śniegu czy pękanie mrozowe).

Stałe elementy nieruchomości (na przykład tynki, glazurę, parkiet i inne) możemy ubezpieczyć na wypadek wystąpienia poniższych zdarzeń:
- wymienionych już zdarzeń losowych,
- dewastacji,
- stłuczenia,
- kradzieży z włamaniem, rabunku lub rozboju.
Z kolei mienie ruchome (na przykład meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, odzież, sprzęt sportowy, przedmioty wartościowe) najczęściej możemy ubezpieczyć od zdarzeń losowych oraz od kradzieży z włamaniem czy dewastacji.

Zakres polisy mieszkaniowej może obejmować także OC oraz assistance. O obu produktach informacje znajdziecie w moich wcześniejszych wpisach.

Pamiętajmy jednocześnie, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli szkoda nastąpiła w wyniku zaniedbania – na przykład z powodu nieszczelności instalacji lub jeśli podczas użytkowania nieruchomości nastąpiło naruszenie przepisów prawa budowlanego. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanymi wyłączeniami z zakresu ochrony. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel powinien zamieścić zapisy o wyłączeniach w OWU.

Może Cię zainteresować

  • Ubezpieczenie "DOM" obejmuje ochroną nie tylko dom czy mieszkanie i wszystko, co znajduje się wewnątrz, ale również domy letniskowe.

  • Assistance domowy, to bardzo wygodne rozwiązanie, które zabezpieczy Ciebie i Twój dom na wypadek różnych zdarzeń losowych. Podczas pożaru czy zalania potrzebne jest nie tylko odszkodowania, ale i bieżące wsparcie. Różnego rodzaju usterki również wymagają sprawnej interwencji.

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim przez Ciebie, a także Twoje dziecko lub zwierzę domowe.

    Ubezpiecz dom lub
    mieszkanie