Najbardziej ekonomiczne samochody. Oto najtańsze w utrzymaniu auta!
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Koszt utrzymania auta to jeden z istotniejszych czynników podczas zakupu pojazdu. W końcu podczas jego eksploatacji trzeba się liczyć m.in. z kosztami paliwa i naprawami. Zobacz, jakie są najbardziej ekonomiczne samochody i które czynniki mają na to wpływ.
- Najbardziej ekonomiczne samochody – co jest w nich najważniejsze?
- Ekonomiczne samochody. Oto 5 najtańszych w utrzymaniu modeli
- Auto najtańsze w utrzymaniu to nie wszystko – nie zapomnij też o bezpieczeństwie!
- Ekonomiczne samochody. Który z nich wybierzesz?
- FAQ – odpowiedzi na pytania o najtańsze auta w utrzymaniu
Interesuje Cię auto tanie w utrzymaniu, ale nie do końca wiesz jak je wybrać? To faktycznie bardzo trudny temat. Z jednej strony trzeba przyjrzeć się kwestii zużycia paliwa – to jeden z pierwszych elementów, które analizuje się podczas wyboru pojazdu. Jednak równie ważne okazują się opinie na temat awaryjności, a także dostępność i niska cena zakupu części. Sprawdź, po czym poznać najtańsze w utrzymaniu, ekonomiczne auta.
Najbardziej ekonomiczne samochody – co jest w nich najważniejsze?
Jakie samochody są najtańsze w utrzymaniu? Na początek, dobrze jest określić kryteria, które wpływają na to, że używane lub nowe auto może być uznane za ekonomiczne. W końcu każdy ma jakieś wyobrażenia na temat kosztów eksploatacji wozu – ale jednak jest to często weryfikowane przez rzeczywistość.
Co do zasady jednak ekonomiczne samochody powinny cechować przede wszystkim maksymalna niezawodność i bezawaryjność oraz jak najniższe koszty eksploatacji.
Niskie spalanie a koszty utrzymania
Na pewno dla wielu ekonomiczne jest auto, które mało pali. Faktycznie – niskie zużycie paliwa pozwala na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania pojazdu. W końcu to właśnie paliwo jest jednym z głównych wydatków osób, które na co dzień korzystają z auta. A jakie spalanie powinny mieć najbardziej ekonomiczne samochody – przyjmuje się, że gdy wóz pali 5-6 litrów/100 km to jest to już naprawdę imponujący wynik.
Auta z instalacją LPG
Najekonomiczniejsze samochody to dla wielu te, które są wyposażone w instalację gazową LPG. Jest ona coraz częściej zakładana fabrycznie do wielu nowych aut. Dzięki LPG koszty pokonania danej odległości bywają nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku pojazdów z jednostkami benzynowymi.
Pamiętaj jednak, że wybierając używany lub nowy samochód z instalacją LPG, musisz liczyć się z kosztami wykonywania przeglądów oraz serwisowania całego systemu, umożliwiającego korzystanie z paliwa gazowego. Przyjmuje się, że instalacja gazowa LPG pozwala na faktyczne oszczędności wtedy, gdy miesięcznie robisz tysiące (a nie setki) kilometrów.
Nowe samochody z silnikami wysokoprężnymi
Gdy interesuje Cię auto, które mało pali, na pewno warto zainteresować się silnikami wysokoprężnymi – czyli dieslami. Spalanie w takich samochodach rzeczywiście jest zazwyczaj niższe niż w w tych na benzynę, a jednocześnie zapewniają one bardzo dobre osiągi. Pamiętaj jednak, że w dłuższej perspektywie, koszty napraw osprzętu silników diesla często są znacznie wyższe.
Zatem, jeżeli „zaniedbasz” pojazd możesz doprowadzić do pojawienia się naprawdę kosztownych usterek. Jednak, gdy zamierzasz wykonywać duże przebiegi, a przy tym regularnie serwisujesz taką jednostką napędową – to wcale nie musi ona okazać się bardziej awaryjna od silników benzynowych.
Tanie, łatwo dostępne części zamienne i niedrogi serwis
Musisz bowiem pamiętać, że spalanie to tylko jeden z elementów mających wpływ na ekonomiczność samochodu. Auto tanie w utrzymaniu powinno mieć także tanie części oraz umożliwiać serwisowanie w kosztach, które nie zrujnują Twojego portfela. Ważne jest również, aby komponenty były szybko i łatwo dostępne, co także przekłada się na koszty ewentualnych napraw i eksploatacji pojazdu.
Zobacz także: Auta na gaz – jaki model warto kupić? Zestawienie
Ekonomiczne samochody. Oto 5 najtańszych w utrzymaniu modeli
Gdy już wiesz o tym, jakie czynniki wpływają na to, jakie są koszty utrzymania auta, warto przyjrzeć się temu, jakie są przykładowe najtańsze w utrzymaniu używane i nowe samochody na europejskim rynku. Oczywiście miej świadomość, że to tylko subiektywny wybór – jednak pozwoli Ci mniej więcej określić, na jakie kwestie zwracać uwagę przy wyborze auta.
Opel Astra w wersji H
Przeglądając używane ekonomiczne pojazdy, trudno przejść obojętnie obok Opla Astry w wersji H z silnikiem 1.6, należącego do francusko-włosko-amerykańskiego koncernu Stellantis, powstałego w wyniku fuzji koncernu PSA i FCA. Na rynku wtórnym znajdziesz wiele tego typu wozów w dobrym stanie. Warto zdecydować się przede wszystkim na silniki benzynowe, które cechuje stosunkowo mała awaryjność oraz duża dostępność części w przystępnych cenach.
Dacia Lodgy
Chcesz mieć samochód, który sprawdzi się podczas przewożenia całej rodziny? Na pewno doskonałą propozycją jest Dacia Lodgy – to jedna z bardziej przystępnych cenowo propozycji na rynku. Silniki 1.3 TCE cechuje niskie zużycie paliwa oraz mała awaryjność. Na uwagę zasługują także wersje z fabrycznie montowaną instalacją LPG.
Toyota Aygo
Interesują Cię nowe ekonomiczne auta miejskie? Trudno jest przejść obok Toyoty Aygo. Auta te stosunkowo mało tracą na wartości. Pojazd ten jest dostępny w bardzo dobrze ocenianych, oszczędnych wersjach z silnikiem benzynowym.
Volkswagen Golf Plug-In-Hybrid
Gdy interesują Cię najbardziej ekonomiczne samochody, wśród modeli, na jakie warto zwrócić uwagę, na pewno trzeba wymienić modele hybrydowe – łączące w sobie silniki elektryczne lub spalinowe. VW Golf Plug-In-Hybrid z silnikiem 1.4 TSI w trasie spali nawet 4,5 litra benzyny.
Fiat Tipo
Najtańsze auta oznaczają także doskonały stosunek ceny do jakości w przypadku zakupu. W związku z tym warto zdecydować się na Fiata Tipo – szczególnie że możesz wybierać z szerokiej gamy wersji silnikowych i wyposażeniowych. Warto przyjrzeć się zwłaszcza modelowi z silnikiem 1.4, którą cechuje prosta konstrukcja oraz niskie spalanie.
Jakie inne modele są najtańsze w utrzymaniu?
To nie jedyne ekonomiczne samochody wyróżniające się niskimi kosztami tankowania do pełna i eksploatacji. Poszukujesz innych modeli najtańszych w utrzymaniu? Bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników oraz ekspertów motoryzacyjnych cieszą się też takie modele jak Dacia Sandero, Fiat Punto czy Renault Clio.
Do najtańszych w eksploatacji aut kompaktowych i klasy średniej należą ponadto Skoda Octavia w wersji kombi z napędem na cztery koła, Kia Ceed, Skoda Scala, Honda Civic, Toyota Corolla (również w wariancie kombi), Hyundai Elantra i Hyundai i30. Do najtańszych w utrzymaniu modeli można zaliczyć też niektóre samochody elektryczne, w tym np. elektryczną Dacię Spring.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Auto najtańsze w utrzymaniu to nie wszystko – nie zapomnij też o bezpieczeństwie!
To oczywiście bardzo rozsądne, że przed zakupem samochodu chcesz przeanalizować, który model będzie najbardziej ekonomiczny. Świadczy to o tym, że faktycznie chcesz podjąć dobrą decyzję – zamiast decydować się na auto, które nie będziesz w stanie utrzymać.
Jednak choć zużycie paliwa i koszty eksploatacji są bardzo ważnym czynnikiem, to podczas wyboru wozu musisz pamiętać także o innych kwestiach. Nie zapominaj przede wszystkim o bezpieczeństwie.
Bezpieczeństwo to podstawa
Dacia Sandero, Renault Clio, Fiat Punto, Skoda Octavia, Honda Civic i inne najekonomiczniejsze samochody kuszą niskimi kosztami utrzymania – to fakt. Jednak pojazd musi zapewniać bezpieczeństwo jazdy – zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też przed zakupem auta, dokładnie przeanalizuj jego parametry w tym zakresie.
Poduszki powietrzne
Bardzo istotne są poduszki powietrzne. To właśnie one są w stanie zminimalizować ryzyko utraty zdrowia lub życia podczas wypadku. Najbezpieczniejsze wozy są wyposażone w kurtyny powietrzne, które podczas wypadku zapewniają ochronę z wielu stron pasażerom i kierowcy we wnętrzu pojazdu.
ABS, ESP i inne systemy bezpieczeństwa
Wybierając ekonomiczne samochody, dobrze jest upewnić się, że są one wyposażone w systemy zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo podczas jazdy. ABS to absolutna podstawa, gdy chodzi o bezpieczne hamowanie. ESP zapewnia stabilność toru jazdy, co sprawdza się podczas pokonywania zakrętów. System utrzymania pasa ruchu sprawia, że nagłe i niespodziewane przekroczenie „białej linii” ostrzega kierowcę poprzez wibracje lub sygnał dźwiękowy.
To oczywiście tylko kilka opcji, z którymi możesz zetknąć się w bezpiecznych autach. Ważne, aby podczas zakupu pamiętać także o nich.
Stan samochodu
Kupując używany samochód elektryczny, z LPG, silnikiem diesla czy silnikiem benzynowym, zwróć też uwagę na stan auta. Przed zakupem pojazdu dobrze jest wybrać się do zaufanego mechanika, który dokładnie go obejrzy i upewni się, że jest w dobrej kondycji. Warto sprawdzić wnętrze samochodu, przyjrzeć się stanowi podwozia i nadwozia oraz silnika w aucie, a także obejrzeć pojazd pod kątem korozji.
Kupno używanego auta marki Honda, Hyundai, Dacia czy innej zazwyczaj wymaga pewnych inwestycji we własnym zakresie już na początku, takich jak wymiana oleju czy filtrów. To naturalne i należy się z tym liczyć. Jednak dodatkowe czynności związane, np. z uzupełnianiem ubytków w karoserii czy też naprawą silnika bądź innych komponentów i systemów w wozie mogą znacząco podnieść koszty eksploatacji samochodu. Dlatego przed nabyciem pojazdu tak ważne jest dokładne sprawdzenie jego stanu, aby uniknąć potem przykrych i drogich niespodzianek.
Przeczytaj również: Szybkie, tanie, niezawodne. Sportowe auta do 20 tysięcy
Ekonomiczne samochody. Który z nich wybierzesz?
Nowy Honda Civic, Dacia Lodgy lub Dacia Sandero, a może używana Skoda Octavia, Renault Clio albo Fiat Punto? Samochód elektryczny, napędzany LPG, z silnikiem benzynowym czy silnikiem diesla? W wersji kombi, SUV czy hatchback - na jaki model się zdecydujesz? Jak widzisz – wybierając najbardziej ekonomiczne samochody, trzeba analizować wiele czynników.
Pamiętaj, że na ekonomiczność pojazdu w pewnym stopniu wpływa jednak nie tylko marka, model, rok produkcji, stan i to, co ma pod maską, ale też sposób eksploatacji. Dlatego warto jeździć płynnie, dostosować prędkość do warunków zewnętrznych oraz unikać gwałtownych manewrów, aby zmniejszyć nieco zużycie paliwa, a tym samym zwiększyć oszczędności.
Nie można przy tym zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Przezorny kierowca powinien pamiętać także o… odpowiednim ubezpieczeniu komunikacyjnym.
Oczywiście ubezpieczenie OC to absolutna podstawa dla każdego kierowcy. Używane lub nowe auto bez takiego ubezpieczenia nie ma prawa poruszać się po drogach. Pamiętaj jednak, że Twoje OC ma za zadanie chronić przede wszystkim poszkodowanego w kolizji, która ma miejsce z Twojej winy. A co z zabezpieczeniem dla Ciebie?
Warto wyposażyć się w ubezpieczenie Autocasco. AC ma za zadanie ochronić Twój pojazd w razie uszkodzenia na skutek wypadku lub kradzieży. Dzięki niemumożesz liczyć na odszkodowanie, gdy jesteś sprawcą kolizji drogowej, ale także wtedy, gdy pojazd zostanie zniszczony w wyniku zalania czy pożaru.
Decydując się na AC w LINK4, możesz samodzielnie zdecydować o sposobie likwidacji szkody. Do wyboru masz jeden z trzech wariantów:
- ASO – naprawisz samochód w Autoryzowanej Stacji Obsługi,
- Warsztat – naprawisz go w dowolnym nieautoryzowanym warsztacie,
- Kosztorys – otrzymasz odszkodowanie i samodzielnie zdecydujesz o sposobie naprawy.
Zakres wariantów ASO i Warsztat możesz poszerzyć o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni, gdy Twój wóz będzie wymagał naprawy w warsztacie po wypadku.
AC w LINK4 jest zawierane w formule All Risks, czyli ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę, która powstanie na skutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń – poza tymi, które znajdują się w sekcji z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Pamiętaj, aby decydując się na Autocasco, dokładnie zapoznać się z OWU.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4
FAQ – odpowiedzi na pytania o najtańsze auta w utrzymaniu
Jakie auto jest najbardziej ekonomiczne?
Uznaje się, że najtańsze w utrzymaniu samochody to te, które cechują się przede wszystkim niskim zużyciem paliwa oraz łatwym dostępem do niedrogich części zamiennych i serwisu. Do najbardziej ekonomicznych modeli można zaliczyć m.in. Dacia Sandero i Dacia Lodgy, Fiat Tipo i Punto, Renault Clio, Honda Civic, Skoda Octavia, Opel Astra w wersji H, Toyota Aygo i Volkswagen Golf Plug-In-Hybrid.
Jaki samochód jest ekonomiczny i bezawaryjny?
Do przykładowych modeli, które są ekonomiczne i bezawaryjne, należą m.in. Skoda Octavia i Citigo, Opel Astra, Dacia Lodgy i Dacia Sandero, Volkswagen Golf, Toyota Yaris, Corolla i Aygo, Honda Civic.
Jakie auto do 30 tys. jest mało awaryjne?
Na bezawaryjność i niezawodność wozu wpływają różne czynniki, w tym m.in. model, marka, rok produkcji samochodu, a także wyposażenie i sposób eksploatacji auta. Do mało awaryjnych modeli w Polsce w cenie zakupu do 30 tys. złotych, według opinii użytkowników i specjalistów motoryzacyjnych, należą m.in. Dacia Sandero, Volkswagen Golf, Fiat Punto, Renault Clio, Skoda Octavia (kombi i hatchback), Toyota Yaris i Honda Civic.
Jaki pojazd jest ekonomiczny na długie trasy?
Najbardziej ekonomiczne pojazdy na długie trasy to głównie modele z silnikami diesla i benzynowymi, które cechują się niskim spalaniem paliwa. Do ekonomicznych, polecanych na długie trasy modeli należą m.in. Dacia Sandero, Dacia Duster, Volkswagen Golf, Toyota Avensis, Peugeot 508, Honda Civic, Opel Astra, Skoda Superb, Skoda Octavia, Toyota RAV4.
Przeczytaj podobne wpisy

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
