Kup online polisę

domu lub mieszkania

Szeroki zakres ochrony m.in. od pożaru, zalania, kradzieży z włamaniem, przepięcia i innych zdarzeń losowych.

Assistance Domowy i Pomoc Prawna do każdej polisy!

ilustracje_FHH_ubezp_domu_mieszkania

Jak zbudować altanę ogrodową i czy obejmie ją ubezpieczenie?

Mury

Elementy stałe

Ruchomości

piktogram_tabelki_mezczyzna
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

piktogram_tabelki_kobieta
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

piktogram_tabelki_biznesman
ZDARZENIA LOSOWE
Checkmark icon
Checkmark icon
Checkmark icon
KRADZIEŻ
nie dotyczy
Checkmark icon
Checkmark icon

Powódź

Dom Assistance

Pomoc Prawna

Czas czytania: 7 min. 24 sek.

Zastanawiasz się, jak zbudować altanę ogrodową, która będzie funkcjonalna i zgodna z przepisami? Sprawdź nasz praktyczny przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię od przygotowań przez budowę altanki ogrodowej.

Altana ogrodowa – jakie formalności należy spełnić przed budową?

Przed rozpoczęciem budowy altany ogrodowej, upewnij się, jakie obowiązki na Tobie spoczywają. Budowanie na własnej działce podlega przepisom Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Wymagane jest dopełnienie wszelkich formalności w urzędzie miasta na prawie powiatu, starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim lub urzędzie dzielnicowym miasta Warszawy. Brak poinformowania o budowie może wiązać się z koniecznością rozbiórki.

Artykuł 29. ustawy określa, że nie wymagają pozwolenia na budowę, ale wymagają zgłoszenia wolnostojące budynki parterowe rekreacyjne:

  • do 35 m2 (nie więcej niż 2 obiekty na każde 500 m2 powierzchni działki),
  • powyżej 35 m2, ale nie większe niż 70 m2 (nie więcej niż 1 obiekt na 500 m2 działki).

Jeżeli obowiązuje Cię zgłoszenie budowy, to należy je złożyć:

  • co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac,
  • z załączonym projektem budowy,
  • z oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością.

Jeżeli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni, to możesz przystąpić do budowy altany ogrodowej.

Przy budowie ma znaczenie również lokalizacja Twojej przyszłej altany. Umiejscowienie zależy od obowiązujących przepisów.

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa w § 12, że minimalna odległość od granic działki wynosi:

  • Minimum 4 m, jeżeli budynek zwrócony jest ścianą z oknami lub drzwiami.
  • Minimum 3 m, jeżeli budynek zwrócony jest ścianą bez okien lub drzwi.
  • 1,5 m lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli przewiduje to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Warto przed rozpoczęciem budowy porozmawiać o planach z sąsiadami. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której niezadowolony sąsiad mógłby zgłosić zastrzeżenia.

Projekt altany – od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do budowy altany ogrodowej, potrzebujesz projektu. Od niego zależy wygląd i wybór materiałów. Możesz kupić gotowy projekt lub zamówić indywidualny.

Gotowy projekt altany ogrodowej to przede wszystkim niższy koszt i dostępność od ręki. Takie schematy mają tę zaletę, że są uniwersalne, więc będą pasować do typowych działek i ogrodów. Co więcej, rodzaj materiałów użytych do budowy jest z góry narzucony. Nie możesz ich dowolnie zmienić, bo mogą mieć wpływ na stabilność konstrukcji.

Natomiast projekt indywidualny to opcja dla osób, które chcą zwizualizować swój pomysł. W ten sposób altankę ogrodową dopasują do stylu ogrodu. Różnica jest widoczna również w cenie projektu. Poza tym musisz poczekać, aż projektant dopasuje go do Twojej działki, warunków glebowych i stylu. Jednak w tym przypadku sam ustalasz rodzaj materiałów.

Na rynku znajdziesz projekty różnych typów altan. Do wyboru masz:

  • Drewniane altany to najpopularniejszy rodzaj i często spotykany w polskich ogrodach. Konstrukcja jest lekka i łatwa w samodzielnej budowie.
  • Altany murowane są trwałe i mogą pełnić funkcję kuchni letniej. Budowa wymaga więcej czasu, a czasami też pozwolenia na budowę.
  • Metalowe altany są sprzedawane jako gotowe elementy do złożenia. Dzięki temu szybko ją rozstawisz. Sprawdzi się, kiedy nie chcesz budować fundamentów.

Przy wyborze altanki ogrodowej zwróć uwagę na takie elementy jak:

  1. Fundamenty i podstawa podłogi altany. Odpowiadają za stabilność całej konstrukcji, szczególnie pod kątem silnego wiatru lub intensywnych opadów.
  2. Dach i jego pokrycie. Do wyboru najczęściej jest dach płaski lub dwuspadowy. Kluczowe elementy to szkieletu dachu, krokwie oraz rodzaj pokrycia (np. dachówka, papa).

Konstrukcja altany. Musi być odpowiednio usztywniona, żeby była trwała w użytkowaniu. Jeżeli zdecydujesz się na drewnianą altanę, to uwzględnij, że potrzebuje ona impregnacji co 2-3 lata.

Materiały i narzędzia potrzebne do budowy altanki ogrodowej

Kiedy masz już projekt swojej wymarzonej altany ogrodowej, przyszedł czas na wybór pasujących materiałów oraz narzędzi. Wybór zależy od tego, na jaki styl się zdecydowałeś.

Drewniane elementy altany ogrodowej

Podstawą altany jest drewno. Wśród najczęściej wybieranych pojawia się drewno świerkowe lub sosnowe. Są one łatwo dostępne, trwałe i stosunkowo tanie. Droższą opcją, ale trwalszą i odporniejszą na wilgoć, jest drewno modrzewiowe.

Do zbudowania drewnianej altany potrzebujesz również:

  • drewniane słupy,
  • pionowe kantówki,
  • poziome belki,
  • deski podłogowe (lub inne wykończenie podłogi altany),
  • deski do zbudowania szkieletu dachu.

Jeżeli chodzi o drewniane elementy altany ogrodowej, to wybieraj drewno suche i pozbawione pęknięć. Świeże drewno ma dużą wilgotność i może się deformować. Poza tym kup więcej drewna niż potrzebujesz. Bezpieczny margines to 10-15% zapasu.

Elementy fundamentowe i dodatkowe

W przypadku fundamentu i podłogi będziesz potrzebować zaprawy cementowej, żeby konstrukcja była trwała. Bazą pod słupy są bloczki betonowe, które stanowią podstawę altany. Drewniane słupy mocuje się w bazie lub bezpośrednio w gruncie na metalowych kotwach.

Jeżeli nie chcesz drewnianej podłogi, to zamiennie możesz użyć:

  • kostki brukowej,
  • płyt betonowych,
  • kamienia naturalnego.

Przy budowie altany ogrodowej będziesz potrzebować dodatkowych materiałów, takich jak:

  • wkręty i gwoździe,
  • impregnat i lakier,
  • taśma dekarska,
  • folia dachowa,
  • zawiasy i kątowniki stalowe (do mocowania drzwi lub wzmocnień),
  • papier ścierny.

Wybór pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego zależy od Twoich upodobań oraz budżetu. Tanimi i łatwymi w montażu materiałami są gont bitumiczny i papa dachowa. Droższymi i cięższymi opcjami dla pokrycia dachu są blachodachówki oraz łupek mineralny. Mają za to tę zaletę, że są to trwałe materiały. Przed ostatecznym wyborem sprawdź, czy nie będziesz potrzebować wzmocnionej konstrukcji dachu.

Niezbędne narzędzia do budowy

Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielną budowę altany ogrodowej, to będziesz potrzebować zestawu narzędzi. Jeżeli nie masz którychś z wymienionych sprzętów elektrycznych, to możesz rozważyć  ich wypożyczenie. W ten sposób ograniczysz koszty, zwłaszcza gdy nie planujesz często z nich korzystać.

Przydadzą Ci się takie narzędzia jak:

  • wkrętarka i wiertarka,
  • drabina,
  • piła ręczna lub pilarka tarczowa,
  • młotek,
  • paca i kielnia (do pracy z betonem),
  • kątownik stolarski,
  • poziomica,
  • pędzel do impregnatu,
  • ściski stolarskie.

Innym sposobem na budowę altany ogrodowej od zera jest kupienie gotowego zestawu do samodzielnego montażu. W ten sposób wszystkie elementy są już docięte do projektu. Pozwala to skrócić czas budowy, ograniczyć błędy konstrukcyjne i nie wymaga kupowania dodatkowych narzędzi.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Samodzielna budowa altany ogrodowej to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy oraz satysfakcji ze stworzenia czegoś własnego. Poniżej zapoznasz się z planem budowy altany ogrodowej krok po kroku. Sprawdź, jakich materiałów potrzebujesz.

Przygotowanie terenu

Pierwszym krokiem do zbudowania altany ogrodowej jest znalezienie odpowiedniego miejsca na swojej posesji. Najlepiej, żeby był to teren równy i suchy.

  1. Zaznacz na planie kwadratu lub prostokąta wymiary podłogi altany.
  2. Oczyść podłoże z trawy, korzeni i kamieni.
  3. Zrób wykop na głębokość około 25 cm. Pozwoli to na ułożenie warstw z piasku i tłucznia, żeby zabezpieczyć podłogę przed wilgocią.
  4. Wyrównaj teren. Dla większej stabilności możesz na oczyszczonym terenie ułożyć kostkę brukową lub płyty betonowe.

Fundamenty

Drewniana konstrukcja altany potrzebuje solidnych fundamentów. Do zamocowania drewnianych słupów przydadzą się metalowe kotwy. Pamiętaj, żeby uwzględnić długość kotew pod względem wielkości drewnianych słupów oraz rodzaju podłoża. Grząska ziemia lub piasek będą wymagały zastosowania dłuższych kotew.

  1. Zaznacz punkty pod drewniane słupy, zgodnie z projektem.
  2. Wywierć otwory zbliżone do średnicy kotwy.
  3. Wbij lub wkręć kotwy. Możesz zastosować również kotwy wbijane w świeży beton.

Pamiętaj o sprawdzaniu poziomu na każdym etapie prac. Niestabilny fundament może doprowadzić do przechyłu konstrukcji.

Budowa konstrukcji altany

W trzecim kroku możesz przejść do instalowania konstrukcji. Twoja altana zyska swój szkielet.

  1. Drewniane słupy zamocuj pionowo w kotwach. Wielkość słupów zależy od wielkości konstrukcji oraz ciężaru pokrycia dachowego.
  2. Do zwiększenia stabilności konstrukcji potrzebne będą murłaty (poziome belki łączące ściany altany z dachem) oraz zastrzały (ukośna drewniane belki, które usztywniają pionowe elementy konstrukcji).
  3. Zamontuj ściany altany z gotowych paneli, desek lub listew. Atrakcyjnym dodatkiem są ozdobne kratownice.
  4. Zamontuj więźbę dachową zgodnie z projektem.

Zadaszenie altany ogrodowej

Kolejny etap to budowa dachu i jego pokrycia dachowego. Najczęściej stosuje się takie materiały jak:

  • gont bitumiczny,
  • papę termozgrzewalną,
  • blachodachówkę,
  • kamień naturalny.
  1. Zamontuj krokwie dachowe. Optymalne nachylenie dachu to pomiędzy 20 a 30 stopni.
  2. Na krokwiach umieść drewniane deski.
  3. Nałóż warstwę izolacyjną, np. papę.
  4. Zamontuj wybrany rodzaj pokrycia.

Pamiętaj, że zbyt cienkie krokwie mogą nie udźwignąć ciężaru dachu, jeżeli wybierzesz np. łupek mineralny. Zwłaszcza zimą, kiedy dochodzi ciężar śniegu.

Podłoga i wykończenie altany

Ostatnim etapem budowy altany jest montaż podłogi, malowanie i impregnacja drewna. Dzięki tym zabiegom ochronisz swoją altanę ogrodową przed działaniem wilgoci, czy szkodników.

  1. Jeżeli na podłodze altany chcesz umieścić deski, to najpierw zamontuj drewniane legary lub stalowy stelaż.
  2. Później zamontuj deski podłogowe. Pamiętaj o tym, żeby układać je równolegle, zachowując odstępy dla wentylacji.
  3. Wyszlifuj powierzchnię i zabezpiecz impregnatem wszystkie drewniane elementy altany ogrodowej.

Ostatnim dopełnieniem wykończenia altany będzie wybór odpowiednich mebli ogrodowych. W ten sposób zadbasz o komfort odpoczynku na świeżym powietrzu.

Altana ogrodowa a ubezpieczenie nieruchomości

Budowa altany ogrodowej to nie tylko zgłoszenie do urzędu, wybór drewna i pozostałych materiałów. Warto zastanowić się również nad ochroną ubezpieczeniową nowej budowli. Szczególnie że inwestujesz pieniądze w solidną konstrukcję, dlatego przyda się dodatkowa ochrona na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Budowle typu altany, wiaty, pergole i inne wolnostojące obiekty są kwalifikowane jako mała architektura. W LINK4 tego typu budowle mogą zostać objęte ochroną, ale za opłatą dodatkowej składki. Oferujemy ochronę na wypadek takich zdarzeń jak m.in.:

  • pożar,
  • uderzenie pioruna,
  • silny wiatr,
  • grad,
  • deszcz,
  • powódź,
  • upadek drzew i masztów.

W LINK4 oferujemy również ubezpieczenie w formule All Risk. Taka ochrona dotyczy wszelkich zdarzeń oprócz tych, które wskazaliśmy w wyłączeniach Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To najszerszy możliwy zakres ubezpieczenia. Rekomendujemy go tym osobom, którym zależy na możliwie kompleksowej ochronie swojego mienia.

Podsumowanie

Uzupełnieniem nowoczesnych ogrodów jest postawienie altany. To idealne miejsce do wypoczynku i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zanim zaczniesz budowę altanki ogrodowej, przygotuj projekt, wybierz materiały i zgłoś budowę do urzędu co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac.

Pamiętaj, że altana, może zostać  objęta ochroną w ramach ubezpieczenia budowli Warto rozważyć taką opcję, gdyż w zakresie ubezpieczenia są m.in. szkody wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ubezpieczenie nieruchomości w LINK4 kupisz bez wychodzenia z domu. Wysokość składki z ubezpieczeniem domu oraz budowli, w tym altany ogrodowej sprawdzisz po uzupełnieniu danych w kalkulatorze. Za jego pośrednictwem możesz też zawrzeć umowę. Jeśli jednak wolisz porozmawiać z doradcą, możesz zadzwonić pod numer 22 444 44 79 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Potrzebujesz kompleksowej ochrony? Zobacz, jakie rozszerzenia masz jeszcze w polisie

  • Assistance domowy, to bardzo wygodne rozwiązanie, które zabezpieczy Ciebie i Twój dom na wypadek różnych zdarzeń losowych. Podczas pożaru czy zalania potrzebne jest nie tylko odszkodowania, ale i bieżące wsparcie. Różnego rodzaju usterki również wymagają sprawnej interwencji.

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim przez Ciebie, a także Twoje dziecko lub zwierzę domowe.

  • Ubezpieczamy  prawne interesy Ubezpieczonego związane z czynnościami życia prywatnego. W ramach ubezpieczenia pomocy prawnej LINK4 zapewnia Ubezpieczonemu możliwość skorzystania z usług prawnych oraz pokrycie ich kosztów w przypadku wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego.

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania

    Czy na budowę altany potrzebne jest pozwolenie?

    W większości przypadków budowy altany ogrodowej nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Pod warunkiem że wielkość Twojej altanki nie przekroczy 35 m2. Wówczas wystarczy zgłoszenie budowlane złożone w urzędzie.

    Jakie materiały są najlepsze do budowy altany?

    Do budowy altany popularnym i tanim materiałem jest drewno drzew iglastych takich jak świerk, sosna, czy modrzew. Jednak bardziej odporne na warunki atmosferyczne są altanki wykonane z metalu.

    Do wzmocnienia konstrukcji altany przydadzą się dodatkowo metalowe kotwy do osadzenia. Natomiast na podstawę sprawdzą się płyty betonowe, kostka brukowa lub zaprawa cementowa.

    Na dach możesz położyć gont bitumiczny, papę, blachodachówkę, czy kamień naturalny.

    Jakie są koszty budowy altany ogrodowej?

    Koszt budowy altany ogrodowej zależy od jej wielkości, rodzaju materiałów, projektu oraz czy zatrudnisz fachowców do pomocy. Cena może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Powyżej 5 tys. zł kosztują altany do samodzielnego złożenia z gotowych elementów. Natomiast projekt i budowa przez ekipę to koszt minimum 10 tys. zł.

    Źródła:

    1. Ustawa prawo budowlane: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf 
    2. Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf 
    3. Zgłoszenie budowy: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou550

    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Ubezpiecz dom lub
    mieszkanie