Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu?
Zawarcie OC to obowiązek każdej osoby, która posiada pojazd mechaniczny. Sprawdź, czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu rejestracyjnego. Podpowiadamy też, jak uchronić się od odmowy wypłaty odszkodowania i wyjaśniamy, dlaczego nie warto zapominać o wykupieniu ubezpieczenia.
- Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu rejestracyjnego?
- OC a brak przeglądu auta – czy przegląd techniczny jest potrzebny do wypłaty odszkodowania?
- Brak przeglądu a wypłata odszkodowania z ubezpieczenia AC – czy ubezpieczyciel przyzna odszkodowanie?
- OC w LINK4 – dlaczego warto skorzystać z oferty?
- Ubezpieczenie a brak ważnego przeglądu technicznego – podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC
Każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany do regularnego wykonywania badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Musi również wykupić ubezpieczenie OC. Brak przeglądu technicznego i ważnej polisy wiąże się z ryzykiem poniesienia dotkliwych konsekwencji. Wielu kierowców zastanawia się, czy oba wymogi są ze sobą powiązane.
W artykule wyjaśniamy, czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu technicznego. Dowiesz się, jaka kara za brak przeglądu technicznego grozi Ci w przypadku kontroli drogowej oraz czy brak przeglądu auta wpływa na wypłacenie odszkodowania przez ubezpieczyciela. Wyjaśniamy też, w jakim terminie od dnia pierwszej rejestracji auta należy wykonać przegląd.
Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu rejestracyjnego?
Aby samochód został dopuszczony do ruchu po drogach publicznych w Polsce, musi mieć przede wszystkim ważny przegląd techniczny przeprowadzony w stacji kontroli pojazdów, aktualną polisę OC i homologowane tablice rejestracyjne. Ich brak jest równoznaczny z brakiem dopuszczenia pojazdu do ruchu. Bez spełnienia tych wymogów nie możesz zatem poruszać się swoim autem po drogach publicznych. Wszystko dlatego, że narażasz na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.
W celu przeprowadzenia badania technicznego należy udać się do specjalnie przeznaczonej do tego stacji diagnostycznej, która jest upoważniona do realizacji przeglądów dla określonego rodzaju pojazdów. Jego koszt to aktualnie 99 zł (w tym 1 zł opłaty ewidencyjnej).
Pamiętaj o terminie badania technicznego. Kiedy należy wykonać pierwszy przegląd techniczny pojazdu? Posiadacze nowych samochodów osobowych na pierwsze badanie techniczne powinni stawić się nie później niż 3 lata od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Kolejny przegląd techniczny trzeba zrobić po 2 latach. Natomiast samochody mające więcej niż 5 lat muszą odbywać takie badanie okresowe co roku.
Jeśli pojazd przejdzie badanie techniczne pozytywnie, oznacza to, że auto jest zdolne do uczestnictwa w ruchu drogowym. Potwierdzenie tego, że przegląd techniczny jest ważny, stanowi pieczątka wbita przez diagnostę w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Przegląd samochodu osobowego zlecony przez policję
Warto wiedzieć! Zdarzają się sytuacje, kiedy mimo ważnego badania technicznego i pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, i tak zostaniemy skierowani ponownie na przegląd techniczny na stację diagnostyczną, np. przez policję lub starostę. Do takich sytuacji należą uczestnictwo w kolizji lub podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Upoważniona do tego osoba może też zlecić wykonanie przeglądu, gdy uzna, że narusza on wymagania ochrony środowiska (np. kopci). Niezastosowanie się do tego może skutkować nałożeniem mandatu.
Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że ważny przegląd techniczny jest niezbędny, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. W praktyce jednak sytuacja wygląda inaczej. Czy można wykupić OC bez przeglądu technicznego? Tak, ubezpieczenie samochodu bez przeglądu rejestracyjnego jest możliwe. Obowiązek posiadania OC wynika z ustawy, która mówi, że zarejestrowany pojazd musi mieć OC. Ważne badanie techniczne nie jest wymagane. To oznacza, że nawet w przypadku braku przeglądu technicznego potwierdzonego w dowodzie rejestracyjnym musisz mieć ważną polisę.
Zobacz również: Badanie techniczne pojazdu. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
Co grozi za brak aktualnego przeglądu auta?
Twoje auto nie przeszło przeglądu? A może w ogóle nie pojechałeś na stację diagnostyczną w celu przeprowadzenia badania? Musisz mieć na uwadze fakt, że jeśli policja zatrzyma Cię do kontroli drogowej i fakt braku ważnego badania technicznego wyjdzie na jaw, musisz przygotować się na inne, przykre konsekwencje. Jakie są kary za brak przeglądu rejestracyjnego? Nie mając ważnego badania technicznego wykonanego na stacji diagnostycznej, narażasz się na:
- ukaranie mandatem karnym w wysokości od 1500 do aż 5000 złotych – warto o tym pamiętać, ponieważ jeszcze kilka lat temu maksymalna wysokość mandatu za brak przeglądu samochodu wynosiła tylko 500 złotych;
- zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu – które obecnie może zostać wykonane wirtualnie, ponieważ nie ma obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego ze sobą. Dokument zostanie zastrzeżony w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego masz 7 dni na wykonanie badania;
- odholowanie pojazdu na koszt posiadacza samochodu – jeśli pojazd nie nadaje się do ruchu, taką decyzję mogą podjąć policjanci przeprowadzający kontrolę drogową.
Warto wiedzieć! Jeżeli nie masz pewności, czy badanie techniczne Twojego samochodu jest aktualne, wystarczy, że skorzystasz z darmowej usługi „Mój Pojazd” dostępnej na mObywatel.gov.pl. Potrzebny Ci będzie jedynie Profil Zaufany. Znajdziesz tam informacje m.in. o terminie ważności przeglądu technicznego pojazdu oraz usterkach wykrytych w poprzednich badaniach.
Możesz też zajrzeć do dowodu rejestracyjnego - znajdziesz tam pieczątkę, która przypomni Ci o terminie badania technicznego.
OC a brak przeglądu auta – czy przegląd techniczny jest potrzebny do wypłaty odszkodowania?
W polskich Towarzystwach Ubezpieczeniowych możesz wykupić OC bez przeglądu technicznego pojazdu. Sam fakt zawarcia umowy to jednak nie wszystko. Kluczowe dla posiadacza pojazdu jest ustalenie, czy ważne badanie techniczne będzie niezbędne, aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie.
Przepisy rozstrzygają, w jakich sytuacjach ubezpieczenie OC nie zapewni ochrony. W zakres takich przypadków nie wchodzi brak ważnego badania technicznego – poszkodowany otrzyma odszkodowanie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci osobie poszkodowanej na skutek spowodowanej przez Ciebie kolizji odszkodowanie i nie będzie miało w stosunku do Ciebie prawa regresu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Brak przeglądu a wypłata odszkodowania z ubezpieczenia AC – czy ubezpieczyciel przyzna odszkodowanie?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów. Możesz również dokupić dobrowolne ubezpieczenie AC samochodu, dzięki któremu zostaniesz objęty ochroną przed finansowymi następstwami uszkodzenia, zniszczenia lub utraty auta w wyniku niezależnego od Twojej woli zdarzenia.
Jeśli samochód w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego nie miał ważnego badania technicznego, Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. W przypadku Autocasco to ubezpieczyciel ustala warunki. Wszelkie informacje na temat wyłączeń odpowiedzialności i zasad wypłacenia odszkodowania są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To w tym dokumencie trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, czy brak ważnego badania stanowi wyłączenie odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w praktyce jest uzależnienie wypłaty od wpływu stanu technicznego samochodu na zdarzenie drogowe. Brak badania może być powodem odmowy wypłaty odszkodowania, jeżeli stan techniczny ubezpieczonego pojazdu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody.
Twoim obowiązkiem jest terminowe wykonywanie badania technicznego. W tym celu można np. ustawić przypomnienie w kalendarzu. Część stacji diagnostycznych wysyła do swoich klientów dodatkowo informację o kończącym się terminie ważności badania technicznego.
Sprawdź więcej: Autocasco (AC) - co obejmuje? Wyjaśnia ekspert
OC w LINK4 – dlaczego warto skorzystać z oferty?
Wykonanie badania technicznego pojazdu to ni ejedyny obowiązek, który spoczywa na Tobie jako na jego posiadaczu. Musisz dodatkowo zawrzeć umowę ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zapewnia rekompensatę szkód wyrządzonych osobom trzecim przez sprawcę kolizji bądź wypadku. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Zawarcie takiej umowy jest wymagane przez przepisy, a zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam. W LINK4, oprócz podstawowej ochrony, razem z OC możesz wykupić również unikalny Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.
Możesz zdecydować się też na dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco), które chroni Cię przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia, zniszczenia bądź utraty pojazdu. Jeśli zawrzesz taką umowę, możesz liczyć na odszkodowanie m.in. w przypadku kolizji, wypadku, pożaru, aktów wandalizmu, powodzi czy działania innych sił przyrody.
W LINK4 do ubezpieczenia OC możesz również dokupić NNW i Assistance. Dzięki NNW Ty i pasażerowie możecie liczyć na wypłatę świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu. Zakres ochrony obejmuje nie tylko zdarzenia powstałe podczas jazdy, ale również w czasie postoju, wsiadania/wysiadania z pojazdu oraz jego załadunku/rozładunku. Możesz też liczyć na ochronę podczas tankowania samochodu.
Ubezpieczenie Assistance obejmuje wsparcie w nagłych sytuacjach. Dzięki niemu możesz liczyć na naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, w tym np. wymianę koła. Dodatkowo w zakres ochrony wchodzi również holowanie pojazdu, organizacja noclegu, samochodu zastępczego czy dostarczenia paliwa. Zakres ubezpieczenia Assistance możesz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Ubezpieczenie będzie dobrym uzupełnieniem OC oraz pakietu OC AC.
Jak kupić ubezpieczenie w LINK4?
W LINK4 ubezpieczenie OC lub OC AC kupisz wygodnie bez wychodzenia z domu. Na naszej stronie internetowej znajdziesz Kalkulator OC, dzięki któremu w prosty sposób wyliczysz wysokość swojej składki. Wystarczy, że uzupełnisz podstawowe dane dotyczące pojazdu i jego właścicieli, a otrzymasz wycenę składki. Jeśli preferujesz inne formy kontaktu, możesz porozmawiać telefonicznie z naszymi doradcami pod numerem 22 444 44 23 lub spotkać się osobiście z jednym z agentów współpracujących z LINK4.
Ubezpieczenie a brak ważnego przeglądu technicznego – podsumowanie
Podsumowując temat brak przeglądu a OC – brak aktualnego badania technicznego nie wyłącza możliwości wykupienia ubezpieczenia OC. Mimo że przegląd techniczny jest wymagany przez przepisy, aby pojazd mógł zostać dopuszczony do ruchu, to i tak musisz kupić ubezpieczenie OC. Niewykonanie badania technicznego pojazdu na czas może jednak doprowadzić do innych przykrych następstw, w tym konsekwencji finansowych w postaci mandatu za brak przeglądu samochodu.
Z roku na rok kary za brak ważnego przeglądu technicznego samochodu są podwyższane. Z tego powodu nie warto ryzykować – zdecydowanie lepiej dbać o regularne wykonywanie badania technicznego i potwierdzającą je pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym.
Planujesz zakup ubezpieczenia komunikacyjnego? Skorzystaj z możliwości, jakie daje nasz kalkulator OC i sprawdź dostępne produkty. Możesz również skontaktować się z nami telefonicznie lub osobiście spotkać się z agentem. Wybór kontaktu należy do Ciebie!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Może Cię zainteresować
FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC
Jak często trzeba przeprowadzać badanie techniczne samochodu?
Każdy właściciel samochodu, motocykla, motoroweru, ciągnika czy przyczepy musi regularnie przeprowadzać ich badanie techniczne. Badania potwierdzone odpowiednim wpisem w dowodzie rejestracyjnym to warunek dopuszczenia pojazdu do ruchu. Wykonuje się je cyklicznie – najczęściej raz na 12 miesięcy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Badanie techniczne wykonasz w Stacji Kontroli Pojazdów.
Na jakiej podstawie ubezpieczyciel ustala, czy na zdarzenie drogowe miał wpływ stan techniczny pojazdu?
Ubezpieczyciele do oceny wpływu stanu technicznego pojazdu na zdarzenie wykorzystują wiedzę i doświadczenie ekspertów, którzy sporządzają opinię w tym zakresie. Przed ustaleniem wysokości szkody weryfikowane są okoliczności zdarzenia. To na tej podstawie ustala się, czy stan samochodu pojazdu przyczynił się do powstania szkody albo miał wpływ na zwiększenie jej wysokości. Jeśli pojazd nie miał ważnego badania technicznego, a weryfikacja przez ekspertów wykaże takie okoliczności, odszkodowanie może zostać proporcjonalnie obniżone.
Czy polityka polskich towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie wypłaty świadczenia z ubezpieczenia AC w razie braku ważnego badania technicznego jest zawsze taka sama?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własne warunki umowy ubezpieczenia AC. Dzieje się tak dlatego, że Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie dotyczą go przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zasad dotyczących wypłaty świadczenia w razie braku ważnego przeglądu technicznego szukaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia produktu, który Cię zainteresował.
Jeżeli pojazd nie miał ważnego badania technicznego to większość towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca odszkodowanie tylko, gdy z całą pewnością nie można mówić o wpływie stanu pojazdu na wypadek bądź kolizję w ruchu drogowym.
Czy po zdarzeniu na drodze trzeba przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne?
Stan techniczny samochodu po kolizji bądź wypadku zazwyczaj się zmienia. Jeśli doszło do uszkodzenia istotnych elementów konstrukcji samochodu, w tym np. podwozia, dodatkowy przegląd techniczny po zdarzeniu będzie konieczny. Badanie należy przeprowadzić po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych pojazdu. Jeżeli szkoda była istotna i niezbędna okazała się poważna naprawa auta (chociażby w zakresie układu hamulcowego), koszt dodatkowego badania technicznego powinien być pokryty z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia.
Źródła:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20042232261/O/D20042261.pdf
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002484/O/D20212484.pdf
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. 2022 poz. 2277 z późn. zm.). https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
