Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu? Sprawdź listę potrzebnych dokumentów

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 50 sek.

Wielu kierowców poza obowiązkowym OC decyduje się też na dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Dzięki tego typu produktom możliwe jest zminimalizowanie konsekwencji finansowych, które pojawiają się w wyniku kolizji, wypadków lub innych sytuacji o charakterze losowym. Z tego tekstu dowiesz się, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu. 

Ubezpieczenie samochodu – od czego zacząć?

Jeśli planujesz zakup używanego pojazdu, to zanim zaczniesz interesować się konkretnymi ofertami polis komunikacyjnych, powinieneś ustalić, jak wygląda sytuacja ubezpieczeniowa auta. Zazwyczaj po podpisaniu umowy kupna samochodu „z drugiej ręki” nowy właściciel ma dwie możliwości – przejąć ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu  lub  zawrzeć nową umowę

Pamiętaj też, że zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązek wykupienia OC (lub po prostu jego posiadania - gdy polisa przejdzie na Ciebie jako nowego właściciela auta) dotyczy każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu. Już jeden dzień przerwy w OC może skutkować nałożeniem kary przez UFG. 

Przejęcie ubezpieczenia OC

Załóżmy, że auto, które Cię interesuje, ma zawarte i opłacone  ubezpieczenie OC, które będzie ważne jeszcze po zmianie właściciela. Z pozoru taka sytuacja jest bardzo pożądana, ponieważ chroni Cię przed koniecznością zakupu nowego ubezpieczenia OC. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej trzeba będzie przekalkulować i nie będzie ono korzystne z Twojego punktu widzenia. Co również ważne, przejęta polisa komunikacyjna nie  będzie  automatycznie przedłużona na kolejny rok. W praktyce oznacza to, że jej działanie (a tym samym ochrona w ramach OC) zakończy się w momencie wygaśnięcia umowy. Z czasem więc i tak będziesz musiał zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na siebie.

Całkowity koszt ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników związanych z samochodem oraz kierowcą. Jeśli więc kupujesz auto od starszego kierowcy, który ma duże zniżki, a sam zrobiłeś prawo jazdy kilka lat temu, możesz spodziewać się konieczności dopłacenia towarzystwu różnicy w składce.

Zakup nowego ubezpieczenia

Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy z pewnych względów przejęcie obowiązkowego ubezpieczenia OC jest nieopłacalne dla nowego właściciela. W takiej sytuacji będziesz więc musiał wypowiedzieć polisę po zakupie auta i kupić nową polisę na własne nazwisko. 

Zarówno jeśli wykupisz nowe ubezpieczenie, jak i przejmiesz polisę po poprzednim właścicielu, zaczniesz budować swoją historię ubezpieczeniową. Gdy będziesz jeździł bezszkodowo, zakład ubezpieczeń uwzględni ten fakt podczas wyliczania Twojej składki za OC, co przełoży się na cenę kolejnego ubezpieczenia.

Jeśli zdecydujesz się na zawarcie nowej polisy, warto wiedzieć, co konieczne do ubezpieczenia auta.

Sprawdź także: Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nabywca? Wyjaśniamy

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu

Skoro wiesz już, jakie masz możliwości, jeśli chodzi o kwestię ubezpieczeń w przypadku zakupu używanego samochodu, czas przejść do tego, co jest potrzebne do ubezpieczenia auta. Bez względu na to, czy będziesz korzystać z kalkulatora OC AC, czy też pomocy konsultanta czy agenta, warto przygotować następujące dokumenty: prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz obecną polisę

Prawo jazdy 

Ten dokument zawiera wszystkie najważniejsze dane o Tobie jako kierowcy. Znaleźć tam można m.in. rok uzyskania prawa jazdy, który jest brany pod uwagę podczas wyliczania wysokości składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Warto wiedzieć! Wiek kierowcy i staż za kierownicą wpływają w dużym stopniu na oferty ubezpieczycieli i ostateczny koszt składki. Wynika to z faktu, że zgodnie ze statystykami wypadków to właśnie najmniej doświadczeni kierowcy częściej powodują wszelkiego rodzaju kolizje. Stąd zazwyczaj nieco wyższe koszty dla osób, które dopiero uzyskały uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dowód rejestracyjny 

Dowód rejestracyjny to dokument, z którego można dowiedzieć się wszystkiego, co ważne w kontekście samochodu. Podczas wyliczania składki OC przez towarzystwo ubezpieczeniowe pod uwagę brane są: model pojazdu, moc silnika oraz rok produkcji. Wszystkie te dane mają duże znaczenie przy ustalaniu wysokości składki. W dowodzie znajduje się też numer rejestracyjny auta i numer VIN.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Co potrzebne do ubezpieczenia auta? Dodatkowe informacje

Podczas wyliczania składki zostaniesz również poproszony o podanie danych wszystkich współwłaścicieli. Dlaczego to takie istotne? Chodzi przede wszystkim o ryzyko rekalkulacji składki, gdy okaże się, że podpisałeś umowę na siebie, nie uwzględniając innych osób, mających również prawa do samochodu. Pamiętaj, że dane na polisie powinny się zgadzać z danymi z dowodu rejestracyjnego. 

Ważna w kontekście wyliczenia składki jest historia szkodowa właścicieli.

Skąd uzyskać informacje do ubezpieczenia? Skorzystaj z usługi Mój Pojazd

Wiesz już, co potrzebne do ubezpieczenia samochodu. Może się jednak okazać, że na przykład nie masz aktualnie dostępu do dowodu rejestracyjnego. Czy w takim razie nie uda Ci się ubezpieczyć samochodu? Na szczęście sytuacja nie jest tak poważna, jak mogłoby się wydawać. Na ratunek przychodzi bowiem e-usługa Mój Pojazd.

Mój Pojazd to usługa dla wszystkich właścicieli samochodów, która już od kilku lat działa za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Mój Pojazd to baza danych, który jest ogólnodostępna i możesz dzięki niej uzyskać dostęp do informacji takich jak:

  • szczegóły pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer VIN, data pierwszej rejestracji oraz data ostatniego przeglądu. Mój Pojazd gromadzi także szczegóły takie jak pojemność jednostki napędowej jej moc, dopuszczalna masa całkowita pojazdu oraz liczba miejsc;
  • historia pojazdu – w bazie danych znajdziesz zapisy zawierające datę rejestracji i wyrejestrowania pojazdu lub informacje o jego czasowym wycofaniu z ruchu drogowego;
  • dane właścicieli – chodzi zarówno o obecnych, jak i poprzednich właścicieli samochodu;
  • szczegóły polisy ubezpieczeniowej – chodzi przede wszystkim o jej ważność oraz dane ubezpieczyciela. Przebieg ubezpieczeń OC i AC może też sprawdzić na stronie WWW UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). 

Co ważne, korzystanie z usługi Mój Pojazd jest całkowicie darmowe, a więc nie musisz ponosić żadnych kosztów, w celu sprawdzenia potrzebnych informacji.

Pamiętaj! Aby skorzystać z usługi Mój Pojazd, musisz mieć Profil Zaufany (eGO). Założysz go poprzez swoją bankowość internetową lub na stronach rządowych. Jeśli założysz profil zaufany poprzez bank lub innego dostawcę tożsamości, nie musisz potwierdzać go osobiście podczas wizyty w jednym z wielu dostępnych dla obywateli punktów. Cała procedura trwa chwilę, a daje wiele możliwości.

Ubezpieczenie samochodu w LINK4 – jakie wybrać?

Wiesz już, co jest potrzebne do ubezpieczenia auta oraz gdzie możesz sprawdzić najważniejsze informacje, które są niezbędne do zakupu ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie OC samochodu w LINK4

W przypadku obowiązkowego OC, zakres ochrony jest regulowany przez ustawę. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie więc on taki sam. Ubezpieczenie chroni Cię przed finansowymi skutkami ewentualnych szkód, które  wyrządzisz  innym uczestnikom ruchu drogowego, na przykład w wyniku stłuczki, potrącenia czy wypadku.
Aby kupić ubezpieczenie OC w LINK4, najlepiej skorzystaj z kalkulatora składki online, ponieważ jest ona ustalana indywidualnie. Na ostateczną kwotę ma wpływ kilka czynników: pojazd (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika i inne), a także Twoja historia ubezpieczeń.

Ubezpieczenia dobrowolne w LINK4

LINK4 to także szeroka oferta ubezpieczeń dobrowolnych. Jeśli chcesz rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej, wybierz dopasowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie samochodu. Co potrzebne Ci będzie do ich zakupu? Właściwie wystarczą dokumenty, które są niezbędne przy zawieraniu umowy OC. 

Na jakie ubezpieczenia dobrowolne warto postawić? Zobacz, na jaki zakres ochrony możesz liczyć w LINK4!

Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony

W LINK4, do ubezpieczenia OC możesz dokupić Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu zyskasz:

  • pomoc drogową w razie wypadku, obejmującą naprawę auta na miejscu wypadku (jeśli jest to możliwe), holowanie do 100 km, uruchomienie silnika w przypadku rozładowania akumulatora oraz pomoc informacyjną 24h/dobę;
  • samochód zastępczy do 3 dni, gdy Twoje auto zostanie skradzione albo uszkodzone w kolizji;
  • pomoc w wymianie koła na miejscu zdarzenia lub odholowanie do warsztatu wulkanizacyjnego w celu jego naprawy, jeśli wymiana na miejscu jest niemożliwa.

Ubezpieczenie AC, czyli AutoCasco

AC to ubezpieczenie, dzięki któremu możesz liczyć na odszkodowanie, kiedy dojdzie do uszkodzenia Twojego pojazdu lub jego kradzieży. W LINK4 ubezpieczenie AC zawierane jest w formule All Risks, co oznacza, że pojazd objęty jest ochroną w razie wystąpienia wszelkich zdarzeń oprócz tych, które są wyłączone wprost w OWU. Działa np. w czasie wypadku czy kolizji z ludźmi, pojazdami, zwierzętami lub przedmiotami, a także w razie działań czynników atmosferycznych, np. wichury, osunięcia się ziemi, gradu czy uderzenia pioruna, oraz aktów wandalizmu. Do innych szkód, które rekompensuje ubezpieczenie AC, należą: kradzież pojazdu i jej usiłowanie, a także uszkodzenia auta przez zwierzęta bądź osoby trzecie.

Warunki AC znajdziesz w OWU. Zapoznaj się z tego typu dokumentem, by wiedzieć, kiedy możesz uzyskać odszkodowanie.

Ubezpieczenie NNW, czyli Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Jest to ubezpieczenie, które zapewnia wypłatę środków w sytuacji, gdy w rezultacie opisanej w umowie sytuacji kierowca lub pasażerowie ubezpieczonego auta, doznają uszczerbku na zdrowiu. W ramach ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków ochroną objęty jest zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Działa ona nie tylko w czasie jazdy, ale również w trakcie postoju, wsiadania i wysiadania czy załadowywania i rozładowywania samochodu. W LINK4 możesz łatwo zgłosić szkodę i szybko otrzymasz wypłatę świadczenia. 

Auto Assistance

. W ramach ubezpieczenia Assistance możesz liczyć na pomoc m.in. w razie awarii czy wypadku. Ubezpieczenie to może obejmować pomoc drogową, holowanie do wskazanego miejsca czy dostarczenie paliwa. Możesz też liczyć na nocleg w razie awarii pojazdu, a także samochód zastępczy w razie kradzieży albo wypadku. Zakres Assistance w dużej mierze zależy od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz.

Zobacz również: Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu? Sprawdź!

Co potrzebne do ubezpieczenia auta? Podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu wiesz, na czym polega ubezpieczenie samochodu. Co potrzebne Ci będzie do zawarcia umowy ubezpieczenia? Przyda się m.in. prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz poprzednia polisa OC – o ile ją posiadasz. Pamiętaj, że nie musisz również posiadać fizycznego egzemplarza dowodu rejestracyjnego. Wszystkie dane potrzebne do wyliczenia składki znajdziesz bowiem, korzystając z usługi Mój Pojazd, która jest całkowicie darmowa. 

Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC to Twój obowiązek jako posiadacza pojazdu. Warto jednak zdecydować się też na ubezpieczenia dobrowolne w postaci AC czy Assistance – dzięki nim Twój pojazd będzie chroniony w razie wielu nieoczekiwanych sytuacji. W ten sposób możesz zabezpieczyć się przed koniecznością poniesienia sporych kosztów, np. naprawy pojazdu, który został uszkodzony.

Chcesz kupić ubezpieczenie w LINK4? Możesz to zrobić przez Internet – kalkulator OC AC pozwoli Ci szybko wyliczyć wysokość swojej składki. Możesz również skontaktować się z nami telefonicznie – pod numerem 22 444 44 23 czekają na Ciebie nasi doradcy. Możesz również spotkać się osobiście z jednym z agentów współpracujących z LINK4. Każdy z tych sposobów jest dobry, by kupić ubezpieczenie. Sam zdecyduj, który z nich jest dla Ciebie najwygodniejszy.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Może Cię zainteresować

  • Polisa OC gwarantuje poszkodowanemu w przypadku kolizji lub wypadku, który Ty spowodowałeś, otrzymanie rekompensaty dla poniesionych przez niego strat. Poszkodowany otrzyma od nas pieniądze, aby mógł pokryć wszystkie szkody.

  • Wybierając OC i AC samochodu w Pakiecie, zyskujesz nie tylko szeroką ochronę – zarówno w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jak i swojego pojazdu – ale również niższą składkę.

  • Zgubienie lub kradzież dowodu rejestracyjnego, czy kradzież tablic lub kluczyków mogą okazać się kosztowne. Z rozszerzeniem do polisy OC otrzymasz dodatkową wypłatę świadczenia. 

    FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu

    Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu?

    Podczas procesu wyliczania składki potrzebny jest dostęp do wielu informacji o Tobie oraz pojeździe, jaki ma zostać objęty ochroną. Zanim więc skorzystasz z pomocy  doradców lub kalkulatora OC AC, przygotuj prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz starą polisę OC (o ile ją posiadasz). W przypadku, gdy nie masz dostępu do dowodu rejestracyjnego, dane o pojeździe znajdziesz, korzystając z usługi Mój Pojazd udostępnionej przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. 

    Czy muszę kupować ubezpieczenie komunikacyjne?

    Jeśli chodzi o polisę OC, to musisz wiedzieć, że jest ona obowiązkowa dla każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Co więcej, jej zakres ochrony jest ściśle regulowany przez przepisy. Z kolei AC, NNW i Assistance to produkty w pełni dobrowolne. Nie zmienia to jednak faktu, że im bardziej kompleksową ochronę sobie zapewnisz, tym mniej strat finansowych poniesiesz w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. 

    Kupiłem używany samochód – co z polisą OC?

    Możesz przejąć polisę OC poprzedniego właściciela lub wykupić całkowicie nowe ubezpieczenie. Przy przejęciu pamiętaj, że ochrona kończy się w momencie wygaśnięcia umowy ubezpieczenia, a ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki.

    Dlaczego warto kupić ubezpieczenie komunikacyjne online?

    Chodzi przede wszystkim o wygodę oraz oszczędność czasu. Skorzystanie z kalkulatora LINK4 to dobry sposób na szybki zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, które możesz dopasować do własnych potrzeb. 

    Źródła:

    1. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf
    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Oblicz składkę 

    już teraz

    lub zadzwoń

    (22) 444 44 23

    pon. - pt. 8 - 20